400 yıldır bu kazlar uçmuyor, dövüşüyor

43

Rusya'nın Nijni Novgorod kentinde 400 yıldır sürdürülen kaz dövüşü festivalleri başladı. Baharın gelişini farklı etkinliklerle kutlayan Ruslar Şubat ayı boyunca Maslenitsa, Mart ayı boyunca da Nevruz'u kutluyor.

Bolşevik devrimi öncesi Rus kültürünün  önemli parçalarından biri olan kaz dövüşleri, şimdilerde bölgelerde yeniden canlanıyor. Eğitimli 40'dan fazla kaz halka olan kalabalığın ortasında birbirine girdi. Kıyasıya mücadele eden ve birbirlerinin boğazlarını ve kanatlarını kanatan kazlar, sahiplerinden büyük alkış aldı.

Yarışmaya bir yaşından büyük kazlar katılabiliyor. Yenilen kazların günlerce uyku uyuyamadığı  kaydediliyor. Dövüşler için kazların beslenmeleri kadar, aynı ortamda yaşadıkları diğer kazlar da önemli. Zira hiç bir kaz beraber yayıldığı, aynı bölgesindeki kazla dövüşmüyor.

İkili, üçlü ya da dörtlü olarak meydana bırakılan kazlardan en son meydanda kalan kaz dövüşü kazanıyor. Boyun ve kanatlarının dışında darbe vurmalarına izin verilmiyor. Ağır darbe alan ve alandan kaçan kaz elenmiş oluyor. Zafer için güçlü olmak kadar, saldırıları en iyi şekilde savabilmek de önemli.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-603752-Kaz_kavgasi2 RIA-603752-Kaz_kavgasi3 RIA-603752-Kaz_kavgasi5