Rusya'da ü bin 200 mahkum zaferin 65. yılı anısına affedilecek

1

Rusya iktidar partisi Birleşik Rusya'dan 46 milletvekili ülke genelinde kapsamlı bir af için yasa teklifi hazırladı. Vedomosti gazetesinin haberine göre, İkinci Dünya Savaşı'nın 65. yıl dönümü anısına gerçekleşecek aftan 330 bin 200 kişi yararlanacak. Rusya son olarak 2000 yılında 200 binden fazla mahkumu affederek kapsamlı bir af gerçekleştirmişti.

Ekonomik suçlardan afla ilgili Kremlin'in sürdürdüğü çalışma bu kapsamda tutulmuyor. İkinci dünya savaşına katılan gaziler, Leningrad kuşatması kurbanları, terörle mücadele operasyonlarına katılan askerler, engelliler ve hamile kadınlar af kapsamında. 46 bin 200 mahkumun hapishanelerden tamamı ile salıverilmesi öngörülürken, 292 bin mahkumun da suçlarında önemli oranda indirime gidilecek.

Yasanın 9 Mayıs Zafer Bayramı  kutlamalarında yürürlüğe geçmesi bekleniyor. İnsan hakları  savunucusu Valeri Borşçev'e göre Rusya hapishanelerinden salıverilecekler, okyanusta bir damla. Yerleri kısa sürede yeni mahkumlarla dolacak. Bir diğer tartışılan konu da işsizliğin zirve yaptığı bir dönemde sokağa bırakılan mahkumların yeniden suça bulaşma riski.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan