400 yıldır bu kazlar uçmuyor, dövüşüyor (video)

15

Rusya'nın Nijni Novgorod kentinde 400 yıldır sürdürülen kaz dövüşü festivalleri başladı. Baharın gelişini farklı etkinliklerle kutlayan Ruslar Şubat ayı boyunca Maslenitsa, Mart ayı boyunca da Nevruz'u kutluyor.

Bolşevik devrimi öncesi Rus kültürünün  önemli parçalarından biri olan kaz dövüşleri, şimdilerde bölgelerde yeniden canlanıyor. Eğitimli 40'dan fazla kaz halka olan kalabalığın ortasında birbirine girdi. Kıyasıya mücadele eden ve birbirlerinin boğazlarını ve kanatlarını kanatan kazlar, sahiplerinden büyük alkış alırken, küçük seyircilerin kazılarına heycanlı destekleri de kameralardan kaçmadı.

Kaz dövüşlerin eski Rus geleneği olduğunu belirten etkinlik organizatörü Aleksandr İgnatyev, geleneğin yayılmasını ve geliştirmesini istiyor. İkinci Dünya savaşı döneminde bile geleneğin bölgelerinde devam ettirildiğini belirten İgnayev, “Bugün burada düzenlediğimiz yarışa hiç bir zaman kaybetmeyen kazlar katılıyor. Geldikleri bölgelerde hep kazanan kazlar bunlar.” diye konuştu.

Yarışmaya bir yaşından büyük kazlar katılabiliyor. Yenilen kazların günlerce uyku uyuyamadığı  kaydediliyor. Dövüşler için kazların beslenmeleri kadar, aynı  ortamda yaşadıkları diğer kazlar da önemli. Zira hiç  bir kaz beraber yayıldığı, aynı bölgesindeki kazla dövüşmüyor.

İkili, üçlü ya da dörtlü olarak meydana bırakılan kazlardan en son meydanda kalan kaz dövüşü kazanıyor. Boyun ve kanatlarının dışında darbe vurmalarına izin verilmiyor. Ağır darbe alan ve alandan kaçan kaz elenmiş oluyor. Zafer için güçlü olmak kadar, saldırıları en iyi şekilde savabilmek de önemli.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

{yahoo}7203802{/yahoo}