Medvedev yeni askeri arşiv oluşturulmasını istedi

2

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Volgograd kentinde savaş gazilerine madalya taktı. Medvedev, İkinci Dünya Savaşı yıllarında ismi Stalingrad olan Volgograd kentini ziyaret etti. Stalingrad çatışması savaşın dönüm noktasını oluşturmuştu.

Havaalanı’ndan dev savaş anıtı sayılan Mamayev Tepesi’ne giden Medvedev, savaş kahramanları anıtına çelenk bıraktı. Bir dakikalık saygı duruşunun ardından Devlet Başkanı Stalingrad çatışmasında yer alan savaş gazileriyle bir araya geldi. Hepsiyle teker teker el sıkışan Medvedev gazilerin Zafer Bayramı’nı da tebrik etti. Medvedev, “Biz Moskova ve başka büyük kentlerde büyük askeri törenler yapacağız. Sizlerin bu bayramı çok güzel şekilde geçirmenizi istiyorum.” dedi.

Gazilerin bazıları ise 9 Mayıs günü Moskova’da Kızıl Meydan’da yapılacak askeri törene katılacaklarını da belirtti. Bunun üzerine Medvedev, Kızıl Meydan’da törene katılmak isteyen tüm gazilerin yol masraflarını karşılayacakları müjdesini verdi. Medvedev, ülkedeki savaş anıtlarının iyi şekilde korunması için gereken yardımı yapacaklarını da belirtti. Daha sonra Başkan, savaş gazilerine çeşitli madalyalar da takdim ederek ödüllendirdi.

Volgograd Bölge Valisi Anatoli Brovko ile biraraya gelen Medvedev, gazilere gereken maddi ve sağlık yardımlarının yapılması talimatını verdi. Tüm bürokratlara çağrıda bulunan Başkan, “Bizim görevimiz gaziler için en iyi huzur ve saygı ortamını oluşturmaktır.” dedi.

Medvedev, herkesin ulaşabileceği yeni askeri arşivin kurulması önerisinde de bulundu. Rusya lideri, “Ben yeni bir askeri arşivin oluşturulması gerektiğini düşünüyorum. Üstelik sadece İkinci Dünya Savaşı’na ait değil, diğer savaş ve tarihi olayların arşivi olsun. Savunma Bakanlığı’nda yeterli malzeme var.” diye konuştu.  

Fuad Seferov, Moskova, Cihan