Rusya, Japonya zaferini de bayram olarak kutlayacak

0

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı elde ettiği başarıyı 9 Mayıs Zafer Bayramı olarak kutlayan Rusya, şimdi de Japonya başarısını 3 Eylül “İkinci Zafer Bayramı” olarak kutlamayı planlıyor. SSCB 8 Ağustos 1945’te Japonya’ya savaş ilan etmiş ve 2 Eylül’de Japonlar teslim olmuştu.

Rusya parlamentosu alt kanadı  Duma, savaş sırasında Japonya’nın yenildiği tarihi yeni devlet bayramı olarak kutlanmasını öngören yasa tasarısı hazırlığı içinde. Rusya Devlet Başkanlığı Genel Sekreterliği’nden basına yapılan açıklamada da, yasa tasarısının hem Duma hem de parlamentonun üst kanadı Federal Konseyi’nden geçerek Devlet Başkanı Dmitri Medvedev’in imzasına sunulacağı belitildi. Haberlere göre, bu çalışmalar Devlet Başkanlığı Genel Sekreterliği İdaresi Başkanı Sergey Narışkin’in bizzat talimatı doğrultusunda gerçekleştiriliyor. Ayrıca yasa tasarısının lobiciliğini yapan isimlerden biri de Duma Başkanı Boris Grızlov.

Daha önce de Federal Konseyi Başkanı Sergey Mironov da Japonya başarısının Zafer bayramı olarak kutlanmasını önermişti. Söz konusu tarihin resmi takvime alınmasını da isteyen Mironov, “Bu tarih, kamuoyuna Rusya’nın Kuril adalarındaki hakkını tanıtması gerekir.” diye konuştu.

İkinci Dünya Savaşı’nın başlarında ikili tarafsızlık anlaşmasına (1941 yılında) rağmen SSCB Japonya’nın saldıracağından endişe ediyordu. Fakat Tokyo’daki ünlü Sovyet ajanı Rihard Zorge, Japonya’nın saldırmayacağını Moskova’ya ulaştırmıştı. Bundan emin olan SSCB lideri Jozef Stalin, Aralık 1941’te Moskova savunmasına Japonya sınırındaki Sibirya birliklerini sevketmişti. Fakat Nazi Almanyası’nı yenen  SSCB Japonya ile tarafsızlık anlaşmasını tek taraflı olarak fesh ederek 8 Ağustos’ta Tokyo’ya savaş ilan etti. 2 Eylül’de Japonya teslim olunca ertesi gün SSCB kendisini “muzaffer” ilan etti. 2 Şubat 1946’ta ise Moskova, Japonya’nın Kuril adalarını ilhak ettiğini duyurdu.

2015 yılına kadar Kızıl Meydan’da askeri tören yok

Rus yetkililer, tamirat ve tadilat gerekçesiyle Moskova’nın göbeğindeki Kızıl Meydan’da 2015 yılına kadar askeri tören yapılmayacağını belirtti. Kremlin yetkilisi Vladimir Kojin, bu yılki Zafer bayramının ardından Kızıl Meydan’da geniş çaplı tamirat ve tadilat çalışmalarının yapılacağını kaydetti. Uzun yıllar Kızıl Meydan’ın kapalı olacağını yazan Rus basını bunun nedenini ekonomik gerekçelere de bağlıyor: Kızıl Meydan’da askeri törenin maliyeti yaklaşık bir milyar 200 milyon rubleden daha fazla. Savunma Bakanlığı, tören hazırlığı için üç ay önceden yapılan antreman çalışmalarının çok masraflı olduğuna dikkat çekiyor.

9 Mayıs kutlamalarına BDT liderleri de katılacak

Ayrıca, 9 Mayıs’ta Moskova’da yapılacak askeri törene Bağımsız Devletler Topluluğu üye ülke liderlerinin de katılacağına kesin gözüyle bakılıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Medvedev, “8 Mayıs’ta Moskova’da BDT’nin gayrı resmi bir zirvesi yapılacak. 9 Mayıs günü ise bayrama katılmak isteyen bazı ülke liderlerini törene bekliyoruz.” dedi. Törene bin 500 savaş gazisi de davet edildi.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan