Rus hava akrobasi ekibinden nefes kesen gösteri

39

Rusya'nın hava akrobasi ekipleri 9 Mayıs Zafer Bayramı'nda Kızıl Meydan'da yapılacak tören için yoğun bir şekilde çelışıyor. Nefes kesen gösteriler hazırlayan hava akrobasi ekibi, ilk defa havada yazı yazmayı deneyecek.

Rusya'nın iki hava akrobasi ekibi “Strizhi”(Sağan) ve “Russkiye Vityazi”(Rus Şovalyeleri)  de bu sefer 9 Mayıs Zafer Bayramı geçidinde yer almak için Moskova'nın yakınlarında Kubinka kasabasında prova uçuşları gerçekleştirdi.

İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na karşı elde ettiği başarıyı 9 Mayıs Zafer Bayramı olarak kutlayan Rusya, bu yıl zaferin 65. yıldönümünü farklı ve görkemli kutlaması bekleniyor. 140 adet rekor uçak sayısı ile gösteride yeni Yak-130 uçaklarının da yer alacağı belirtiliyor. Her uçak Kızıl meydanda en fazla 20 saniye görülebilirken akrobasi ekipleri tam 20 dakika boyunca gösteride bulunacak.

Önceki yıllara nazaran geçitte daha fazla uçağın yer alacağını belirten Kubinka Askeri Havalimanı Başkanı Aleksandr Petrov, “Rusya Hava Kuvvetleri'nin tüm gücünü görebileceğiz. Zaferin 65. yıldönümüne yakışır şekilde çok muthiş sıradışı bir geçit olacak” diye konuştu.

İlk defa hava gösterisinde Rus hava akrobasi ekipleri göz kamaştırıcı gösteriyle havada yazı yazacak. Binlerce seyirci havada renkli dumanla '65' rakamının yazılmasını seyredebilecek. Gösteri ayrıca televizyondan canlı yayında izlenebilecek.

“Rusya Şovalyeleri” ekibi  Su-27P ve Su-27UB uçakları ile gösteri yaparken “Sağanlar” ekibi performansını Mig-29 savaş uçakları ile gereçekleştiriyor.

Kubinka havalimanı Moskova'nın 60 kilometre uzaklığında bulunuyor. Rusya'da bir numara  hava akrobasi okulu olarak tanınan okul, dünyanın en ünlü hava akrobasi ekiplerini yetiştiren yer olarak da biliniyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan