Saatinizi bir saat ileri almayı unutmayın!

9

Gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla her yıl yapılan ileri saat (yaz saati) uygulaması  kapsamında, bütün Rusya'da saatler, bu gece saat 02.00'dan itibaren bir saat ileri alınıyor.

Yaz saati uygulamasına Avrupa ile eş zamanlı olarak her yıl Mart ayının son pazar günü  geçiliyor. Rusya ilk yaz saati uygulamasına 1917 yılında başladı.

Rusya'da bu yıl Devlet Başkanı  Dmitri Medvedev'in teklifi ile ülkede uygulanan 11 saat dilimi 9'a indiriliyor. Samara Bölgesi ve Udmurtia Cumhuriyeti başkentle aynı saat dilimine çekilirken, Çukutka ve Kamçatka bölgeleri de Magadan saat dilimi içine alındı.

Doktorlar yaz saati uygulamasının insan sağlığı üzerinde olumsuz etkisi olduğu üzerinde tartışmaları sürdürüyor. Bir kısım doktorlar insanların kalp sağlığı ve kan dolaşımı üzerinde farklı zaman uygulamasının önemli sorunlar oluşturabileceğini savunuyor.

Saatler, 31 Ekim 2010'da ise geri alınacak. Yaz saati uygulaması, çalışma saatlerinin günün güneşli bölümüne alınması suretiyle, gün ışığından daha fazla faydalanılması, elektriğin aydınlatmada kullanılan bölümünden tasarruf sağlanması amacını taşıyor.

Kaynak: Haberrus