Ermitaj'ın kadrolu kedilerine festival düzenlendi

31

Rusya'nın ünlü Ermitaj Müzesi'nde kadrolu 50 kedi için festival düzenlendi. Çeşitli okullardan gelen öğrenciler ve turistlerin katıldığı festivalde müzenin bahçesinde çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kedilerin resimlerini yapan çocuklar, açık havada kadrolu kedilerle doyasıya eğlendi. Festivale katılanlar oluşturulan gruplarla fare yakalama yarışına katıldı. Müze İnsan Kaynakları Bölümü Başkanı Tatyana Donilova, festivalin hedefinin kedi sevgisinin geliştirilmesi ve müzeye olan ilginin artması olarak açıkladı.

18. yüzyılda müzenin inşa edilmesinden bu yana müzenin koridorlarında yaşamaya başlayan kedilerin özel resimli pasaportları ve resmi kadroları bulunuyor. Müzeyi farelerden korumakla görevli olan kediler için özel bir ücret yok. Oluşturulan fonla, kedilerin beslenmesi ve sağlık giderleri karşılanıyor.

Dünyanın en büyük sanat eserleri müzesinin en az bilinen yönü kedileri.  'Ermitaj'ın koruyucuları' kediler son iki yüz yıldır görevlerini aralıksız sürdürüyor. Sadece Nazilerin İkinci Dünya Savaşı'nda şehri kuşattıkları dönemde kedilerin de bakımsızlıktan öldükleri ya da kayboldukları belirtiliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan