FSB: Saldırıda 6 kg TNT kullanıldı; 37 ölü, 65 yaralı var

4

Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB Rusya'nın başkenti Moskova'nın merkezinde bulunan Lubyanka ve Park Kulturı metro istasyonlarına yönelik saldırılarla ilgili son verileri açıkladı. Buna göre yerel saatle 07:52'de ilk saldırı Lubyanka metro istasyonunda, 40 dakika sonra da ikinci saldırı Park Kulturi metro istasyonunda gerçekleşti. Saldırılarda toplam 37 kişi ölürken, 65 kişi de yaralandı.

Lubyanka metro istasyonunda 4 kilogram TNT kalıbının ve Park Kulturı metro istasyonunda da 2 kilogram TNT kalıbının kullanıldığını kaydeden FSB Başkanı Aleksander Bortnikov, "Patlayıcılar metal parçaları ve somunlarla sarılarak etkisi artırılmış. Kuzey Kafkasya kökenli olduğu belirlenen intihar saldırganı iki kadının cesedine ulaşıldı." bilgisini verdi.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ülke çapında metro istasyonları ve ulaşım yollarında güvenlik önlemlerin artırılmasını isterken, Rusya Başbakanı Vladimir Putin de saldırganların mutlaka cezalandırılacağını söyledi.

Metro istasyonlarından cesedlerin çıkarılması işlemlerine de başlandı. Hastaneye kaldırılan 65 yaralıdan en az yarısının durumunun ağır olduğu belirtiliyor. Yetkililer ölü sayısının artmasından endişe ediyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-610749-FSB_son_durum_foto_2 RIA-610749-FSB_son_durum_foto_3