Medvedev, Lubyanka metro istasyonuna karanfil bıraktı

2

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev sabah saatlerinde terör saldırılarının gerçekleştiği iki metro istasyonundan biri olan Lubyanka istasyonuna bir ziyaret gerçekleştirdi. Olay yerine karanfil bırakan Rusya lideri, "Hukuki ya da ahlaki açıdan suç olan bu olayı gerçekleştirenlerin hangi motivasyonla bu saldırıyı yaptıklarının önemi yok. Bunlar sadece hayvanlardır." ifadesini kullandı.

"Onları bir şekilde bulacağımızdan ve hepsini yok edeceğimizden endişem yok." değerlendirmesinde bulunan Medvedev, "Kasım ayında Nevski Express trenine saldırı gerçekleştirenlerin hepsi öldürüldü." dedi. 2004 yılından bu yana ilk kez gerçekleşen terör eyleminde 27 yolcu hayatını kaybetmişti.

İki kadın ve bir erkek aranıyor

Saldırıyı gerçekleştirenlerin Kafkas kökenli iki kadın intihar eyemcisi olduğu yönünde bilgiler netleşirken, saldırı ile irtibatı olduğu tespit edilen iki kadın ve bir erkek güvenlik güçleri tarafından aranıyor.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Sibirya bölgesi Krasnoyarsk kentindeki çalışmalarını yarıda keserek başkent Moskova'ya döndü. Putin ilk açıklamasında, "Moskova'da bugün sivil barışı hedef alan korkunç bir cinayet işlendi. Güvenlik güçlerine suçluların bulunması ve yok edilmesi için gerekli talimatı verdim." ifadelerini kullandı.

İdam cezası yeniden uygulamaya konulsun

Komunist Parti genel başkanı  Gennadi Zyuganov da idam cezalarının yeniden Rusya hukuk sistemine alınmasını istedi. Basına açıklamada bulunan Zyuganov, "Biz çok önce ülkenin idam cezalarını kaldırmaya hazır olmadığını söyledik. Bugün gerçekleşen saldırıdan daha korkunç bir suç düşünebiliyor musunuz?" sorusunu sordu.

Saldırganlar Kuzey Kafkasya kökenli

Rusya Başmüfettişi Vladimir Markin, polisin iki kadın intihar eylemcisinin kimliklerini tespit etmeye çalıştığını açıkladı. Patlamada eylemi gerçekleştirenlerin yüzlerinin parçalanmadığını kaydeden Markin, "Park Kultarı istasyonundaki saldırıyı siyah giyinen bir kadının gerçekleştirdiği anlaşılıyor. Üzerine sardığı 1,5 kilogram TNT'yi infilak ettirdi. Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB Başbakanı Aleksander Bortnikov da saldırganların Kuzey Kafkasya kökenli olduklarını doğruladı.

İki başörtülü kadın metroda saldırıya uğradı

Eho Moskvı radyosu ise Avtozavodskaya ve Paveletskaya metro istasyonlarında iki başörtülü kadının saldırıya uğradığı ile ilgili haberi duyurdu. Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma Güvenlik Komitesi Başkanı Valdimir Vasilyev basına uyarıda bulunarak, toplumda dini ve etnik ayrışmaya yol açacak yayınlardan kaçınmalarını istedi. Bu tür bilgilerin iyice araştırma yapılmadan yayınlanmamasını isteyen Vasilyev, Rusya'nın göçmen politikasında herhangi bir değişiklik olmayacağını söyledi.

Rusya son operasyonlarda Kafkaslarda 20 militan öldürmüştü

Uzmanlar, Rusya'nın son günlerde Kuzey Kafkasya'da gerçekleştirdiği operasyonlarda 20 militanı öldürmesinin karşılığı olarak bu saldırıların meydana geldiği değerlendirmesinde bulunuyor. Son günlerde Çeçenistan'ın dışında Dağıstan ve İnguşetya Cumhuriyetleri'nde de militan grupların saldırıları artarak devam ediyor.

Moskova'da 2004'de metro istasyonuna yönelik saldırıda 10 kişi ölürken, aynı yıl içinde iki uçağa yönelik saldırıda 90 kişi hayatını kaybetti. Beslan'da gerçekleşen okul saldırısında çoğunluğu çocuk olmak üzere 300 kişi ölürken, 2004 Şubat ayında Moskova'da bir metro istasyonuna yönelik intihar saldırısında da 40 yaşamını yitirmişti.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan