Medvedev: Terörizmin kökünü kazıyacağız!

1

Moskova’da iki metro istasyonunda meydana gelen ve 40 kişinin ölümüne neden olan terör saldırılarıyla ilgili acil toplantı yapan Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, “Terörün kökünü kazıyıncaya kadar mücadelemiz devam edecek!” dedi.

Medvedev, terörizme karşı gerçekleştirilen operasyonlara devam edeceklerini belirterek, “Terörizmin bastırılması ve terörizme karşı mücadeledeki sert çizgimizi devam ettireceğiz. Teröristlere karşı operasyonlarımızı sonuna kadar ve hiçbir uzlaşı olmadan sürdüreceğiz.” şeklinde konuştu.

Rusya Devlet Başkanı, terör saldırılarında ölen ve yaralıların ailelerine gereken yardımın yapılması, ayrıca tüm ulaşım hatlarında güvenliğin sağlanması hususunda talimat verdi.

Devlet Duması: Olay Kuzey Kafkasya’daki operasyonla bağlantılı

Rusya Parlamentosu alt kanadı  Duma Güvenlik Komisyonu Başkanı Vladimir Vasilyev, terör saldırılarını  son günlerde Kuzey Kafkasya’da Rus güvenlik güçlerinin gerçekleştirildiği özel operasyonlarla ilişkilendirdi.

RIA-610848-Medvedev1

Vasilyev, “Saldırıların arkasında kimlerin durduğu kuşkusuz ki belli. Geçenlerde Kuzey Kafkasya’da yapılan özel operasyonlar çok sayıda terörist ve liderleri öldürüldü.” dedi.

Bölgede yapılan operasyonlarda Said Buryatski, Salambek Ahmadov, Anzor Astemirov ve Abu Haled de öldürülmüştü. Duma Güvenlik Komisyonu Başkanı Birinci Yardımcısı Mihail Grişankov da Rusya’ya yönelik terör savaşının devam ettiğini belirtti.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Fuad Seferov, Moskova, Cihan