Metroda dehşet anını tanıklar anlatıyor; yaklaşık bin kişi panik halinde merdivenlerden çıkmaya çalıştı

1

Moskova'da Lubyanka ve Park Kultura metro istasyonlarına yönelik terör saldırılarında 40 kişi hayatını  kaybederken, 73 kişi de yaralandı. Olayı yaşayan görgü tanıkları patlamanın ardından bölgeyi yoğun bir dumanın kapladığını ve binden fazla kişinin panik halinde metro merdivenlerinden çıkmaya çalıştığını kaydediyor.

Görgü tanığı Aleksander Antonova istasyonda yaşananları tam bir facia olarak niteledi. Metroda tam bir panik yaşandığını ifade eden Antonova, "Şok oldum. Önce bir patlama sesi ile irkildim. Önce bunun bir terör saldırısı olabileceğini düşünmedim. Birden ortalığı bir duman kapladı. Binden fazla insan panik halinde merdivenlere doğru koşmaya başladı. Benim de tek düşündüğüm bir an önce olay yerinden kaçmak oldu." dedi.

Park Kulturı metro istasyonundaki patlamaya tanık olan bir bayan da, kendisinin çok şanslı olduğunu, patlamadan bir kaç dakika önce başka bir trene geçiş yaptığını söyledi.

Moskova metrosuna yönelik ilk saldırının  Lubyanka istasyonunda yerel saatle 07:52'de, 40 dakika sonra da Park Kulturı metro istasyonunda ikinci saldırının gerçekleştiği belirtiliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan