Moskova metrosunda terör; iki istasyonda meydana gelen patlamalarda 38 kişi öldü, 65 kişi yaralandı

3

Rusya'nın başkenti Moskova'da Lubyanka ve Park Kulturı metro istasyonlarında dün sabah saatlerinde meydana gelen patlamalarda 38 kişi hayatını kaybetti, 65 kişi de yaralandı. Olayda herhangi bir Türk vatandaşının etkilenmediği belirtiliyor. Rusya istihbarat teşkilatı FSB Başkanı Aleksander Bortnikov saldırıları Kafkas kökenli oldukları belirlenen iki kadın intihar eylemcisinin gerçekleştirdiğini duyurdu.

İnsanların işlerine gitmek üzere yoğun bir şekilde metroyu kullandıkları bir saatte gerçekleşen terör saldırılarının, Rusya'nın Kuzey Kafkasya'da son iki hafta içinde militanlara yönelik artan operasyonları ile bağlantılı olabileceği üzerinde duruluyor. Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardından başkentte gerçekleşen çeşitli terör saldırılarını hatırlayan Moskova'lılar büyük panik yaşadı. Ancak Kafkas bölgesinde faaliyette bulunan militan gruplara yakın internet portallarında henüz olayı üstlendiklerine dair bir bilgi yer almadı.

Bortnikov, FSB binasının hemen yanıbaşında bulunan Lubyanka metro istasyonundaki patlamada 4 kilogram TNT kalıbının kullanıldığını, Kremlin'e yürüme mesafede bulunan Park Kulturı metro istasyonunda meydana gelen ikinci patlamada da 2 kilogram TNT kalıbının kullanıldığı duyurdu. FSB Başkanı, "Patlayıcılar metal parçaları ve somunlarla sarılarak etkisi artırılmış. Kuzey Kafkasya kökenli olduğu belirlenen intihar saldırganı iki kadının cesedine ulaşıldı." bilgisini verdi.

Olayın dehşetini anlatan görgü  tanıkları ilk patlama ile birlikte şok yaşadıklarını  binlerce kişinin aynı anda merdivenlere doğru koşarak istasyondan panik halinde çıkmaya çalıştıklarını anlattı. Metroda tam bir facia yaşadığını ifade eden Aleksander Antonova, "Şok oldum. Önce bir patlama sesi ile irkildim. Bunun bir terör saldırısı olabileceğini hiç düşünmedim. Birden ortalığı bir duman kapladı. Binden fazla insan panik halinde merdivenlere doğru koşmaya başladık. Benim de tek düşündüğüm bir an önce olay yerinden kaçmak oldu." dedi.

{yahoo}7237266{/yahoo}

Sorumlular cezalandırılacak

Olay sonrası şok yaşayan Rusya'da Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in başkanlığında Güvenlik Konseyi acil olarak toplandı. Güvenlik görevlilerine teröristlerle sonuna kadar kararlılık içinde mücadele etmeleri talimatı veren Medvedev, "Terörün kökü kazınıncaya kadar mücadelimize devam edeceğiz." dedi. Medvedev güvenlik güçlerinden insan haklarına saygılı davranmaları konusunda da uyardı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin de saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin bulunup imha edileceğini ve bundan hiç kimsenin şüphesi olmaması gerektiğini kaydetti. Putin patlamalarda ölenlerin ailelerine 10 bin 700 dolar, yaralılara da 3 bin 500 dolar yardım yapılması talimatını verdi.

Terörist müslüman olamaz

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı  Ravil Gaynuddin ve diğer müslüman örgütler de eylemleri kınayan açıklamalar da bulundu. Terör eylemi gerçekleştirenlerin Müslüman olamayacaklarını vurgulayan Gaynuddin, " Bu facia Rusya Müslümanlarının kalbini derin bir şekilde yaraladı. Biz bu acı ve üzüntüyü yürekten paylaşıyoruz... Kur'an'da ve Peygamber Efendimizin sünnetinde asla terör yok. Terörist Müslüman olamaz! Müslüman da terörist olamaz! Bir canı öldüren tüm insanlığın katilidir.” dedi. Gaynutdin, teröre karşı ülke güvenlik güçlerinin yaptığı tüm çabaları da desteklediklerini sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Barack Obama yayınladığı  mesajında terör saldırılarını kınadı ve her zaman Rus halkı ile birlikte teröre karşı mücadele etmeye hazır olduklarını söyledi. Avrupa Birliği başkentlerinden de benzer açıklamalar gelirken, NATO da Rusya'ya terörle mücadelede işbirliğini geliştirme teklifinde bulundu.

Rusya'nın başkenti Moskova'da daha öncede onlarca kez terör eylemleri gerçekleşti. 1996'da gerçekleşen metro saldırılarında 4 kişi öldü ve 40'dan fazla kişi de yaralandı. 1998 Ocak ayında Tretyakovskaya metro istasyonundaki patlamada 3 kişi ölürken, 1999 Eylül ayında dokuz katlı bir binanın patlatılması sonucu 94 kişi hayatını kaybetmiş, 164 kişi de yaralanmıştı. Aynı ayda Kaşirskoe Şosse bölgesindeki bir başka binanın patlatılması sonucu da 121 kişi öldü. 2000 yılında Puşkinskaya metro istasyonundaki patlamada 13 kişi ölürken, 2002 Ekim ayında Nord Ost tiyatrosunda gerçekleşen olaylarda 117 kişi içiriye sızdırılan gaz sonucu ölmüştü. 2004 Şubat ayında da Avtozavodskaya metro istasyonunda meydana gelen patlamada 40 kişi ölürken 134 kişi de yaralandı.

Faruk Akkan, Yaşar Niyazbayev, Fuat Seferov, Moskova, Cihan