Rusya Müftüler Konseyi'nden terör saldırılarına kınama: "Terörist müslüman olamaz"

4

Rusya Müslüman toplulukları  Moskova’da iki metro istasyonunda yaşanan ve 37 kişinin ölümüne neden olan terör saldırılarını sert dille kınadı.

Rusya Müftüler Konseyi Başkanı  Ravil Gaynutdin, olayla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, terör saldırısına nefret duyduklarını ve ölenlerin ailelerine derin başsağlığı dilediklerini kaydetti.

Müftü Gaynutdin, “Bu facia Rusya Müslümanlarının kalbini derin bir şekilde yaraladı. Biz bu acıyı ve üzüntüyü yürekten paylaşarak yüce Allah’tan ölen insanların aile ve yakınları için cesaret ve sabırlı olmalarını dua ediyoruz. Yaralanan insanların da kısa zamanda iyileşerek ayağa kalkmasını diliyoruz.” dedi.

İslam’da terör yok!

Gaynutdin, İslam’ın terör ve aşırılıkçıya karşı olduğunun altını çizerek, “Kur'an'da ve Peygamber efendimizin sünnetinde asla terör yok. Terörist Müslüman olamaz! ve Müslüman da terörist olamaz! Bir canı öldüren birisi tüm insanoğlunun katilidir. ” dedi. Gaynutdin teröre karşı ülke güvenlik güçlerinin yaptığı tüm çabaları da desteklediklerini sözlerine ekledi.

Rusya İslam Kültür Merkezi Başkanı  Abdul Vahed Niyazov da yaptığı açıklamada terör saldırısını kınayarak, “Bu korkunç terör eylemidir, ortalığı istikrarsızlaştırmak isteyen güçlerin işi. Onların amacı sivil insanları öldürerek tüm toplumun gözünü korkutmaktır. Bazı güçler çok dinli Rusya’da halkları birbirine düşürmeye çalışıyor.” diye konuştu.

Rusya Müslümanları Merkezi Dini İdaresi Başkan Yardımcısı Albir Krganov da olayla ilgili, “Onlarca insanı ölmesine neden olan bu terör saldırıları  bizde sadece ve sadece nefret ve kin uyandırıyor.” dedi.

Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi Başkanı İsmail Berdıyev de terör saldırısından çok üzüntü duyduklarını kaydederek olayı tüm bölge Müslümanları olarak sert kınadıklarını kaydetti. Mütfü Berdıyev, “Bu masum insanların ölümüne üzüldük. Bu insanlar bizim en yakın ve değerli insanlarımız gibi.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan