Rusya'da mafya savaşları Avrupa'ya sıçradı

177

Sovyetler Birliği'nin yıkılmasının ardından ortaya çıkan ve 1990’lı yıllarda dünyada kendinden söz ettiren Rus mafyaları ve aralarındaki kanlı savaşlar tekrar hortladı. Bu sefer Rusya’da değil Avrupa’da da kanlı hesaplaşmalar yaşanıyor. Kanlı çatışmaların en büyüğü ise, Yaponçik lakaplı ve yeraltı dünyasının ünlü ismi Vyaçeslav İvankov’un Ekim ayında Moskova’da keskin nişancı tarafından öldürülmesi ile başladı. 1992 yılında Moskova’da iki Türk vatandaşını öldürmekle suçlanan İvankov 2005 yılında mahkeme tarafından serbest bırakılmıştı.

Moskova’da çok yoğun güvenlik önlemleri altında Gürcü asıllı ünlü mafya babası  Tariel Oniani’nin duruşması yapılıyor. Ünlü Kutaisi suç çetesi liderlerinden biri olan Oniani'nin 15 yıla kadar hapsi isteniyor. Oniani, Rus iş adamlarını fidye gerekçesiyle kaçırmakla suçlanıyor. Fakat basına konuşan Rus güvenlik güçleri Oniani’nin yakalanma nedenini, Ded Hasan lakabıyla tanınan Kürt Yezidi asıllı ünlü mafya babası Aslan Usoyan’la olan “çatışmalara” bağlıyor.

Oniani ve Ded Hasan arasında kanlı hesablaşma sadece Rus değil, Avrupa polisinin de merceği altında. Bu hesaplaşma sonucunda da Yaponçik öldürüldü. Yaponçik’in Ded Hasan’ın en iyi dostu olarak biliniyordu. Mafya babasının cenaze törenini de Ded Hasan organize etmişti. Rus güvenlik gücü yetkilisi, “Oniani’nin yakalanmasıyla Ded Hasan’la olan ihtilafın araştırılması amaçlanıyor. Böylece Kutaisi çetesini “zayıflatarak” mafya savaşlarından kaçınılmak isteniliyor. Bazen mafya babaları da kasten bilgi sızdırarak polisin eliyle tehlikeli “rakiplerinin” aradan kaldırılmasını planlıyor.

Savaşın nedeni Soçi-2014

Her iki çete arasındaki savaşın nedeni Soçi-2014 Olimpiyat oyunları. Mart 2003’te İspanya’da ünlü Rus mafya babalarının “toplantısı” yapıldı. Toplantıda İspanya’da Rus mafya babalarının kirli paralarının aklanması için dev finans sistemi oluşturulması kararlaştırıldı. 2005 yılında İspanyol istihbaratı Rus-Gürcü mafya babalarına yönelik “Osa” adlı özel operasyon düzenledi. Operasyon sonucunda ondan fazla kişi göz altına alındı.

Fakat Oniani başta olmak üzere bazı mafya “generalleri” İspanya’dan kaçmayı başardı. Oniani Rusya’ya yerleşti. Mafya babasının Rusya’da o sıralarda hukuk açısından henüz bir sorunu yoktu. Oniani 2014  Olimpiyat oyunları çerçevesinde Soçi’deki bazı projelere ilgi duyunca karşısında Ded Hasan’ı buldu. Bölge Ded Hasan’ın “kontrolünde” idi. Böylece Rus yeraltı dünyası iki kampa bölündü: Oninai ve Ded Hasan. Bu sırada Yaponçik Ded Hasan’ın tarafına geçti. Bu gelişmenin ardından silahlar patladı ve bir kaç mafya babası savaşların kurbanı oldu. Daha sonra da Yaponçik öldürüldü.

Ünlü mafya babasının ölümü  İspanya’daki Rus-Gürcü yeraltı dünyasını da sarstı. Rus mafya babaları, Yaponçik’in öldürülmesinden direkt Oniani’ni sorumlu tutuyor. 36 Rus mafya babası Matrosskaya Tişina cezaevine gizli mektup göndererek Onian’nin ortadan kaldırılmasını istedi. Ded Hasan da suikastı Oniani’nin iki “elemanı” Merab Djangveladze ve Vladimir Djanaşiya’nın yaptığına inanıyordu. Her ikisi için Avrupa’da “ava” çıkıldı. Bu “avdan” haberi olan İspanyol polisi ve istihbaratı Avrupa'lı meslektaşlarıyla Rus mafyasına özel operasyon düzenledi. Tüm Avrupa genelinde 69 Rus mafya babası göz altına alındı. 18 Mart 2010'da da Yaponçik’in öldürülmesiyle suçlanan Djanaşiya Fransa’da öldürüldü. İspanyol polisi iki kere bu konuda Fransız meslektaşlarını uyarmıştı.

Şimdi İspanya Oniani’nin Rusya’dan kendisine iade edilmesini istiyor. İspanya’da kara para aklanması suçundan Oniani’nin 12 yıl hapis cezası isteniliyor. Yapılan araştırmalarda Oniani’nin isim ve soyadını değiştirerek David Muluhov yaptığı ve Rus vatandaşlığı olmadığı da ortaya çıktı. Rusya Federal Göçmen Dairesi buna atıfta bulunarak mafya babasının İspanya’ya teslim edilmesinde hiçbir sankınca görmediğini belirtiyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan