Türkiye, Moskova'daki terör saldırılarını şiddetle kınadı

1
Dışişleri Bakanlığı, Moskova'da düzenlenen terör saldırılarını şiddetle kınadığını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Rus muhataplarına taziye mesajları gönderdiği kaydedildi.

Açıklamada, Moskova'da iki ayrı metro istasyonunda bu sabah intihar bombacıları tarafından gerçekleştirilen terör saldırılarında yaklaşık 40 kişinin hayatını kaybettiği ve onlarca kişinin yaralandığının derin bir üzüntüyle öğrenildiği belirtilerek, "Teröre karşı yıllardır mücadele veren bir ülke olarak, Moskova'daki menfur saldırıyı şiddetle kınıyor, terör eylemleri sonucunda yaşamlarını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa dileklerimizi sunuyoruz" denildi. Türkiye'nin, Terörle mücadelede uluslararası dayanışmanın gerekliliğine içtenlikle inanmakta olduğu ve bu hain saldırıyla karşı karşıya kalan Rusya'nın yanında, Rusya ile dayanışma içinde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, ölen veya yaralananlar arasında Türk vatandaşı olduğu yönünde bakanlığa ulaşmış bir bilgi bulunmadığı kaydedildi.