Kommersant’ın iddiası: İntihar komandoları Türkiye’de eğitim aldı

7

Moskova’da iki metro istasyonunda yaşanan ve 38 kişinin ölümüne neden olan terör saldırılarıyla ilgili Rus Kommersant gazetesi çok ağır bir iddiada bulundu. Muhabir Nikolay Sergeyev imzasıyla, “Şehit treni” başlıklı manşet haberde, yaklaşık 30 intihar komandosunun Türkiye’de bir medresede eğitim aldığı iddia edildi.

Yazıda Kuzey Kafkasya’da terör çetelerine yapılan başarılı operasyonlara karşılık vermek amacıyla kadın intihar komandoları veya başka bir adıyla 'dul kadınların' bu sefer Moskova’yı hedef seçtiği kaydedildi. Son günlerde bölgede yapılan operasyonlarda Said Buryatski, Salambek Ahmadov, Anozr Astemirov ve Abu Haled öldürülmüştü. Bunların arasındaki en tehlikelisi ise teröristlerin ideologu sayılan Said Buryatski idi. Asıl adı Aleksandr Tihomirov ve Buryat kökenli olan Buryatski, 2009 yılında İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunus-Bek Evkurov’a ve ayrıca Nazran Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik intihar saldırılarını organize etmişti.

Kommersant’a konuşan Rus soruşturma savcıları Buryatski’nin Çeçenistan ve İnguşetya’da yaklaşık 30 intihar komandosu bularak Türkiye’ye eğitime gönderdiğini iddia etti. Haberde, “Buryatski yaklaşık 30 potansiyel intihar komandosunu Türkiye’deki medreselerden birine gönderdi. Eğitimin ardından hepsi Kafkaslar’a geri döndü ve burada onların hazırlığıyla Aleksandr Tihomirov (Buryatski) kendisi meşgul oldu. Bunların dokuzu kendini patlattı, geriye kalan kısmı ise aranıyor. Bu intihar komandoların, onun (Buryatski) intikamını almak için Moskova’ya da gönderilmiş olabilir.” denildi.

Haberde Kafkasya teröristlerin lideri Doku Umarov ve Buryatski’nin faaliyet gösterdiği çete uzun süredir tüm Rusya’yı savaş alanına çevireceği yönünde tehditlerde bulunmuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan