Moskova metrosunda yas

6

Moskova halkı dün 39 kişinin ölümüne yol açan terör saldırıların meydana geldiği 'Lubyanka' ve 'Park Kulturı' metro istasyonlarını ziyaret ederek çiçek bırakıyor.

Moskova'da dün sabah saatlerinde 'Lubyanka' ve 'Park Kulturı' metro istasyonlarına yönelik intihar saldırılarında 39 kişi hayatını kaybeti ve 73 kişi yaralandı. Terör saldırıları dolayısıyla 30 Mart gününü Moskova'da Yas Günü ilan edildi. Şehir genelinde eğlence programları iptal edilirken devlet bayrakları da yarıya kadar indirildi.

Sabah saatlerinden itibaret patlamaların meydana geldiği istasyonlara akın eden vatandaşlar olay yerine karanfil bırakmaya başladı. Vatandaşlar çiçekleri birlikte aynı şehirde yaşayan ve hayatını kabeybeden insanlara saygılarını ifade etmek için getirdiklerini belirtti.

Günlük ortalama 7 milyon kişinin kullandığı metro hattında dün yolcu sayısında yüzde 50 düşüş yaşanırken, bugün normal doluluğa ulaştığı belirtiliyor. Metro kullanan vatandaşlar öncekine nazaran endişeyle metroya bindiklerini, ancak kimsenin ölümden garanti almadığını ve işe gitme zorunluğundan korkuya kapılmaması gerektiğini vurguladı.

Metro çalışmalarına devam ederken duvardaki metal parçaları ve tren yolundaki cam parçaları trajik olayı hatırlatmaya devam ediyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan