Moskova'da metro saldırılarından etkilenen yüzlerce kişi psikologlara başvurdu

1

Moskova'da dün sabah saatlerinde Lubyanka ve Park Kulturı metro istasyonlarına yönelik intihar saldırılarında 39 kişinin hayatını kaybetmesi ve 73 kişinin yaralanması halkta psikolojik sorunlara neden oldu.

Patlamanın hemen ardından oluşturulan sosyal ve psikolojik merkeze 600'den fazla kişi başvurarak destek aldı. Merkez görevlilerinden Anna Portnova Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, "İnsanlar önce kendi yakınları ile ilgili bilgi ve destek almak için bize ulaştılar. Sonrasında yaşanan patlamalardan ciddi şekilde etkilendiklerini ifade eden insanlara yardımcı olduk. Yaklaşık 600 kişiye psikolojik destek sağladık." dedi.

İnsanların metroyu kullanmaktan korktuklarını ifade ettiklerini kaydeden Portnova, "Yaralılara kan bağışında bulunmak isteyenler de vardı. Gerekli yerlere yönlendirme yaptık." bilgisini verdi. Psikologlar metro hatlarının kullanımı konusunda vatandaşların endişe etmemeleri gerektiğini söylüyor.

Günlük ortalama 7 milyon kişinin kullandığı metro hattında dün yolcu sayısında yüzde 50 düşüş yaşanırken, bugün normal doluluğa ulaştığı belirtiliyor. Patlamaların meydana geldiği istasyonlarda ölü ve yaralı  yakınları ile birlikte vatandaşlar da saygı duruşunda bulunarak, mum yakıp karanfil bırakıyor.

Rusya Başsavcılığı da vatandaşlara çağrıda bulunarak saldırganlarla bağlantılı olanların yakalanabilmeleri için her türlü bilgiyi kendilerine ulaştırmaları çağrısında bulundu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-611488-moskova_metro_tanik1 RIA-611488-moskova_metro_tanik2 RIA-611488-moskova_metro_tanik3