Putin: Saldırganları kanalizasyon çukurundan çıkarın

1

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Moskova metrosunda intihar saldırısı gerçekleştirenlerin bulunmasının güvenlik güçlerinin onur meselesi olduğunu söyledi. Lubyanka ve Park Kulturı metro istasyonlarına dün sabah saatlerinde gerçekleşen saldırılarda 39 kişi hayatını kaybederken 87 kişi de yaralandı.

Ulaşım güvenliğinin sağlanması  ile ilgili toplantıda güvenlik birimlerini göreve çağıran Rusya Başbakanı, "Terör saldırısını organize edenler ve onların destekçilerinin yerin altında olduğunu biliyorum. Onları o kanalizasyon çukurundan Tanrı'nın aydınlığına çıkarmak güvenlik güçlerinin görevi." dedi.

"Bunun gerçekleşeceğine inanıyorum." diyen Rusya Başbakanı, video görüntülerinin incelendiğini, bu tür güvenlik sistemlerinin terör saldırılarını önlemese de, saldırganların ve suç şebekelerinin tespit edilmesinde işe yaradığını belirtti.

Metro saldırılarını henüz herhangi bir terör grubu üstlenmezken, Rusya Federal Güvenlik Teşklatı FSB Kafkas kökenli iki kadın intihar eylemcisinin olayları gerçekleştirdiğini duyurdu. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Putin'in bu yönde bir açıklamada bulunmaması dikkat çekerken, Rusya müslümanları da terör saldırılarını nefretle kınadı.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan