Rus basını: Düşman Moskova’nın kapısında!

2

Rusya, dün sabah saatlerinde Moskova metrosuna gerçekleştiren iki saldırının yaralarını sarmaya çalışıyor. Ölü sayısı 39'a ulaşırken, hastanelerde tedavi gören yaralı sayısı da 70'e geriledi. Rusya Başsavcılığı ve Güvenlik birimleri suçluların peşine düşerken, Rus basının çok saldırıları ilgnç değerlendirmelerle gazete sayfalarına taşıdı

İzvestia gazetesinin “Düşman Moskova’nın kapısında” başlıklı yazısında vatandaşların metro saldırılarının hemen ardından istasyonlardan dışarı çıkarak telefonla yakınlara ulaşmak istediği ifade edildi. Yazıda, “Telefon iletişimi de bir ara durdu. FSB yazılı (Rus istihbarat kurumu) yelek giymiş bir yetkili muhabir arkadaşımıza şöyle izahatta bulundu: Fazla telefon iletişimi yüzünden hatlar tıkandı.” denildi.

"Üzerime hayatını kaybeden bir kişi düştü"

Olayı yaşayan Şovket Ziyatdinov isimli bir erkek ise saldırı anını şok içinde İzvestia’a anlatırken yüzündeki kan lekelerini de temizliyor: “Bu benim kanım değil, üzerime ölen bir vatandaş düştü. Bindiğim tren Frunzenski istasyonunda çok bekledi. Sonra makinist Park Kulturı istasyonuna kadar gideceğini anons etti. Ben arka kapının yanındaydım. Tren durduğu sırada vagonun ortasında bir patlama meydana geldi. Benim kulaklarım tutuldu...Sonrası ise rüya gibiydi. Bayanların bağırtıları falan..Kusura bakmayın anlatamayacağım..”

Güvenlik sistemi için para ayrılmalı

Komsomolskaya Pravda’ya konuşan Rus Parlamentosu alt kanadı Duma Güvenlik Komisyonu Başkanı  Vladimir Vasilyev, uyarıda bulunarak terör nedeniyle artık herkesin hedef tahtasında olduğunu belirtti. Ülkenin güvenlik sistemn etkili çalışabilmesi için fazla para ayrılması gerektiği üzerinde duran Vasilyev, “Bu konuyu tabii ki ülke yönetimi gündeme getirecektir. Bunun için bütçeden ek para tahsis edilmesi lazım. Bugünkü kriz ortamında açıkcası bu da sorun.” diye konuştu. Rus milletvekili, metro saldırısının Kuzey Kafkasya kökenli olduğu gerekçesiyle bölgede gençler arasında verimli eğitim çalışmaları yapılmasını da sözlerine ekledi.

Terör saldırısı  ülkenin siyasi modernizasyonunu durdurabilir

Nezavisimaya Gazeta’ya göre metroya yönelik terör saldırılarının ülke makamlarının önüne şöyle soru işaretini koydu: Moskova gibi büyük kenti birkaç saatliğine istikrarsız durumuna düşüren teröristlere Rusya yönetimi nasıl bir karşılık verecek?

Haberde, “Eğer burada sadece güç kullanılacaksa bu toplum için hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Gazetemize konuşan uzmanlara göre, ülke yönetimi bugün yeni siyasi testten geçiyor." denildi.

Gazeteye konuşan Rusya Siyasi Araştırmalar Merkezi Başkan Yardımcısı Aleksey Makarkin, “1999 yılındaki terör saldırısı toplum arasında dayanışmayı sağladı. Yönetim Çeçenistan dahil tüm çalışmalarında toplumdan destek aldı. Hatta böyle bir destek ilk Çeçen savaşında bile yoktu. Beslan olayına gelince ise (2004) bu olayın sonucunda da ülkede vali seçimleri iptal edildi.” diye konuştu. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan