Rus basını: Moskova metrosunda ilk terör saldırısnı Ermeni ırkçı gruplar yaptı

26

1930’lı yıllarda inşa edilen Moskova metrosu İkinci Dünya Savaşı’nın ilk yıllarında Alman bombalarından korunmak için halkın önemli yeraltı mekanı sayılmasına rağmen 50 yıl sonra terör saldırılarının hedefi oldu.

Rus Moskovski Komsomolets gazetesi, konuyla ilgili çoğu kimsenin bilmediği bir olayı açıkladı. Gazete Moskova’da metroya ilk terör saldırısının 1977 yılında Ermeni ırkçı çetesi tarafından yapıldığını yazdı. Ermeni ırkçılar sözde “Rus şovenizmine” karşı mücadele, Azerbaycan’a ait Karabağ ve Nahçıvan’ın Ermenistan’a verilmesi için Moskova metrosunda masum insanları öldürmüştü.

Terör saldırısının SSCB döneminde 8 Ocak 1977’te gerçekleştirildiği belirtilen yazıda, “O sıralarda basın bunu yazmadı. 8 Ocak 1977’te İzmaylovskaya ve Pervomayskaya istasyonları arasında bomba patladı. Çocuklar dahil çok sayıda insan öldü.” denildi.

Bağımsız Ermenistan uğruna metroyu havaya uçurdular

Soruşturma sırasında terör olayını Stepan Zatikyan liderliğindeki Ermeni gizli çetenin yaptığı da ortaya çıktı. Haberde, “Soruşturma komisyonu Erivan’da yaşayan Stepan Zatikyan, Akop Stepanyan ve Zaven Bagdasaryan’ın olayı gerçekleştirdiğini tespit etti. Onlar Erivan Politeknik Enstitüsü’nde eğitim aldığı sırada gizli Ermenistan Ulusal Birlik partisini kurmuşlardı. Parti üyeleri Paros (Fener) adlı gazete de çıkararak bağımsız bir Ermenistan devletinin kurulmasını talep ediyordu. Onlar “Rus şovenizmi” ni protesto etmek, Yukarı Karabağ ve Nahçıvan'ın Ermenistan’a verilmesi için listeler dağıtıyordu.” bilgisi yer aldı.

1977 yılında Moskova metrosuna yapılan ilk terör saldırısında yedi kişi (bazı bilgilere göre 29) ölmüş, 37 kişi de yaralanmıştı. Sovyet istihbaratı KGB teröristlerin hepsini yakalayarak idam etmişti. Olay Kremlin’de üst siyasi kurul Politbüro üyelerini şoke etmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan