Moskova metro saldırısının kurbanlarının kimlikleri netleşti, 3 yabancı var

3

Rusya Olağanüstü Hal Bakanlığı  önceki gün sabah saatlerinde Moskova'da iki metro istasyonuna yönelik terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin kimliklerini belirledi. Toplam 39 kişinin yaşamını yitirdiği belirtilen açıklamada, 2 ceset hariç tüm kurbanların kimliklerinin belirlendiği ve ölenler arasında 3 yabancı uyruklu vatandaşın bulunduğu kaydedildi. Ölen ya da yaralananlar arasında Türk vatandaşı bulunmuyor.

Bakanlıktan açıklamaya göre kurbanların en genci 17 yaşındaki Tatyana Akimov ve en yaşlısı da 64 yaşındaki İrina Makarova. Menfur saldırılarda iki Tacik ve bir de Ukrayna vatandaşı hayatını kaybetti. Toplam 87'ye ulaşan yaralıların da 70'inin hastanelerde tedavileri sürüyor.

Saldırganların kimlikleri tespit edilemedi

Rusya Başbakanı Vladimir Putin saldırıyı gerçekleştiren terörislerin ve destekçilerinin bulundukları kanalizasyon çukurundan çıkarılmasını  isterken, saldırganların kimlikleri ile ilgili çalışmalar sürüyor. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) saldırıların iki kadın intihar eylemcisi tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Afganistan kaynaklı El-Kaide terör örgütünün olabileceğini ima ederken, son dönemde Kafkas bölgesinde gerçekleştirilen operasyonlarda 20 militanın öldürülmesine misilleme yapıldığı  üzerinde de duruluyor. Henüz Kafkas bölgesinden herhangi bir militan grup olayı üstlenmedi. Aşırı sağcı Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski ise Amerikan ve İngiliz istihbarat örgütlerinin eylemlere destek vermiş olabileceğini iddia etti.

Kasım 2009'da Moskova-St. Petersburg seferini yapan Nevski Express'e yönelik saldırıda 27 kişi hayatını kaybetmişti. 2004'den bu yana Kafkas bölgesinin dışında herhangi bir terör eylemi gerçekleşmezken, yeniden terörün başkente dönmesinden endişe ediliyor. 2000-2004 yıllarında metro istasyonları, konutlar, okul ve tiyatro binalarına yönelik saldırılarda binden fazla sivil hayatını kaybetti. Rusya son 20 yıldır Kuzey Kafkas'yada bulunan militanlara yönelik operasyonları sürüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan