Moskova'da güvenlik alarmı

1

Moskova’da önceki gün iki metro istasyonuna gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından, Rus güvenlik güçleri başkentte alarma geçti. Moskova Emniyet Müdürü Vladimir Kolokoltsev, Kafkasya ve Orta Asya kökenli vatandaşların oturduğu semtlerde kitlesel şekilde arama ve inceleme yaptıklarını söyledi.

Moskova’da basına konuşan Emniyet Müdürü Kolokoltsev, Kafkasya ve Orta Asya kökenlilerin yoğun bulunduğu alanlarda, bazı sanayi siteleri ve yerleşim mekanlarında çalışmalar yapılacağını belirterek, “Otel ve yatakhaneler kontrol ediliyor.” dedi.

Emniyet Müdürü, Moskova çıkış ve girişlerinde ve toptan pazar yerlerinde de benzer aramalar yaptıklarını  ifade ederek özellikle Kuzey Kafkasya’dan gelen ulaşım araçlarını özel mercek altına aldıklarını da kaydetti.

Kolokoltsev Moskova metro istasyonlarını insan vücutlarında saklanmış tehlikeli eşyaları tespit eden özel teknik araçlarla donatılacağını belirterek, “Yakın zamanda metrolarda güvenlik kameralarının sayısı da artacak.” diye konuştu. Metro istasyonu girişlerinde de yaklaşık 200 özel köpekli uzman polisler görev yapıyor. Bir gün içinde Moskova’da bomba veya şüpheli madde gereğiyle 115 telefon ihbarı da yapıldı.

İnsan hakları  savunucuları yabancı düşmanlığın artacağından tedirgin

Rusya insan hakları savunucuları, terör saldırısı nedeniyle Moskova’da yabancı düşmanlığının artacağından da endişe ediyor. Sova adlı insan hakları merkezi Başkan Yardımcısı Galina Koşejnikova, “Bu tür hassas durumlar her zaman şiddete davetiye çıkartıyor. Örneğin terör saldırısı günü Moskova’da Slav olmayan 3 kişiye saldırı yapılmış. Olayda 5 kişi yaralanmış.” diye uyarıda bulundu. 

Fuad Seferov, Moskova, Cihan