Moskova'lılar terör saldırısında yaralananlar için kan vermeye koştu

4

Moskova'da iki metro istasyonuna yönelik terör saldırılarında yaralananlar için kan bağışı kampanyası  başlatıldı. Önceki gün sabah saatlerinde meydana gelen iki ayrı metro istasyonuna yönelik intihar saldırılarında 39 kişi ölürken, 87 kişi de yaralandı. Yaralılardan 70'i halen Moskova'da çeşitli hastahanelerde tedavileri sürüyor.

Hastaların tedavisi için en çok kana ihtiyaç olduğu belirtilirken, Moskova hükümeti üç günlük kan verme kampanyası başlattı. Kampanyaya Federal Konsey Başkanı Sergey Mironov da kan verenler arasında yer aldı. Mironov lideri olduğu 'Adaletli Rusya' partisi üyeleri ile birlikte kan merkezini ziyaret etti. Mironov'un bir miktar kuyrukta sıra beklemesinin ardından kan verebilmesi dikkat çekti.

Hastanelerde doktorlar yaralıların hayatta kalması için mücadele ederken, vatandaşlar da katkıda bulunmak için kan verme merkezlerine akın etti. Saldırıların ilk gününden itibaren yoğun çalışan kan verme merkezlerine özellikle çok sayıda öğrencilerin başvurduğu gözlendi.

Öğrencilerin yoğunlukta olduğunun altını çizen Kan Merkezi görevlisi Doktor Vladimir Potapski, “Kan verenlerin arasında çok sayıda genç ve üniversite öğrencileri bulunuyor. Onlar saldırılarda gören insanlara yardımda bulunmak istiyorlar. Ve bu en iyi fırsat.” diye konuştu.

Kan veren vatandaşlara 'neden burada bulunuyorsunuz?' sorulunca 'Sadece yardım etmek istiyorum' şeklinde cevap veriyor. Vatandaşlar kanı sadece hastanelerde değil, seyar kan verme merkezlerinde de verilebiliyor.

Öte yandan vatandaşlar patlamaların meydana geldiği metro istasyonlarını da ziyaret etmeye devam ediyor. Çiçek bırakan, mum yakan, dua okuyan vatandaşların sayısı azalmıyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan