Putin: Moskova metrosu ve Dağıstan saldırıları aynı grubun işi olabilir

1

Rusya'da pazartesi sabah Moskova metrosunun iki istasyonuna gerçekleştirilen ve 39 kişinin ölümüne neden olan intihar saldırılarının şoku henüz geçmeden, bugün sabah saatlerinde ikinci bir intihar eylemi gerçekleşti. Rusya Federasyonua'na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nde gerçekleştirilen iki saldırıda 12 kişi hayatını kaybederken, 23 kişi de yaralandı.

Rusya Başbakanı Vladimir Putin hükümet toplantısında yaptığı açıklamada iki saldırının arkasında aynı terör grubunun olabileceğini açıkladı. İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, Kafkas bölgesinde polis güvenlik merkezlerinin çevresinde güvenlik önlemlerinin artırılmasını istedi. Putin açıklamasında, "İki saldırının da aynı grup tarafından yapılmış olması mümkün." dedi.

Dağıstan Cumhurbaşkanı Magomedsalam Magomedov da yaptığı açıklamada Moskova ve Kizlyar saldırılarının aynı zincirin halkaları olduğunu kaydetti. Şubat ayında göreve gelen Magomedov yaptığı değerlendirmede, "Bu insanlar barış değil, savaş istiyor." ifadelerini kullandı.

Dağıstan saldırısında 200 kg TNT kullanıldı

Dağıstan Cumhuriyeti'nin Çeçenistan sınırına yakın kenti Kizlyar'da TSİ 07:45'de Federal Güvanlik Servisi (FSB), bir okul binası ve polis noktasına 300 metre mesafede intihar eylemcisi içinde bulunduğu aracı patlattı. Olay yerine gelen güvenlik görevlileri ve müfettişler inceleme yaparken, ikinci bir intihar eylemcisi polis kıyafeti ile olay yerine girerek kendini infilak ettirdi. 20 dakika ara ile gerçekleşen iki saldırı sonrası 2'si terörist olmak üzere 12 kişi hayatını kaybederken, 29 kişi de yaralandı.

Dağıstan İçişleri Bakanlığı  intihar eylemcisinin Kizlyar kentinden Davut Cebrailov olduğunu açıkladı. Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan kaynak, "Araçta 200 kilogram TNT kalıbının kullanıldığı anlaşılıyor. 5 metre çapında ve 1,5 metre derinliğinde bir çukur oluştu." bilgisini verdi.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan