Dağıstan’da patlama: 2 ölü, 1 ağır yaralı

1

Rusya’ya bağlı Dağıstan Cumhuriyeti’nde yine patlama meydana geldi. Dağıstan İçişleri Bakanlığı Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, patlamanın  Çeçenistan sınırındaki Hasavyurt bölgesinde meydana geldiği ve iki kişinin öldüğü belirtildi. Polis yetkilisi, “Gece 00.30’da (MSİ) Hasavyurt’un Toturbiykala köyü yakınlarında Vaz tipli bir araba patladı. Yapılan incelemelerde arabanın içinde patlayıcı maddenin olduğu tespit edildi. Olay sonucunda iki kişi hayatını kaybetti, bir kişi de ağır yaralandı.” dedi.

Dün Dağıstan’ın Kizlyar kentinde meydana gelen iki ayrı intihar saldırısında kent Emniyet Müdürü  Binbaşı Vitali Vedernikov dahil 12 kişi hayatını kaybederken, 23 kişi de yaralanmıştı.

Dağıstan’da Terör Soruşturma Grubu oluşturuluyor

Dağıstan’da yaşanan son terör saldırılarının ardından bölgede terör olaylarını araştırılması  için Soruşturma Grubu oluşturuluyor. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, Terör Soruşturma Grubu’nun bölgede sürekli faaliyet halinde olacağı kaydedildi.

Rusya Başsacılığı Soruşturma Komisyonu Başkanı Aleksandr Bastrıkin’in Dağıstan İçişleri Bakanlığı ve FSB (istihbarat kurumu) ve savcılık yetkilileriyle yaptığı istişarede Terör Soruşturma Grubu’nun oluşturulması hususunda karar aldığı belirtiliyor. Kurumun içinde Dağıstan İçişleri Bakanlığı, FSB ve Başsavcılık Soruşturma Komisyonu yetkilileri faaliyet gösterecek.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan