Duma milletvekilleri: Umarov yalan konuşuyor, o El-Kaide’nin uşağı!

3

Moskova’da Pazartesi sabah iki metro istasyonuna yapılan terör saldırılarını Kuzey Kafkasya’daki Çeçen ayrılıkçı lider Doku Umarov üstlenirken Çeçen ve Dağıstan kökenli Duma milletvekilleri, “Yalan konuşuyor. Kendisi El-Kaide’nin uşağı.” diye tepki verdi.

Basına konuşan Rusya parlamentosu alt kanadı Duma millevtekili (Çeçenistan Cumhuriyeti temsilcisi) Ahmar Zavgayev, “Teröristin, terör elebaşının sözlerine inanmak doğru mu? Bence doğru değil. Umarov, El-Kaide’nin siparişlerini yerine getiriyor. Burada da sivil insanlar ölüyor. Umarov şeytana hizmet için yemin etmiş ve öldürmeye devam edecektir.” dedi.

Milletvekili, ayrıca Umarov’un bu terör saldırılarıyla bağlantılı olup olmadığına ilişkin sağlam bilginin bulunmadığını da savunarak, “Bu yüzden ben çeşitli iddiaların apaçık şekilde yapılmasına karşıyım. Bu öncelikle güvenlik ve istihbarat güçleriyle ilgili. Onlar çeşitli “izler” hakkında veya “olabilir”, ya da “burada şu veya bu kişi, çete bağlantısı olabilir” sözcükleri kullandığı zaman bu durumda profesyonel olmayan ve sorumsuzluk durumu ortaya çıkıyor.” diye konuştu.

Dağıstan kökenli Duma milletvekili Gadjimet Safaraliyev de Umarov’un açıklamalarına inanmadığını  kaydetti. Safaraliyev, “Bence Umarov kendisini ve kendi olanaklarını fazla abartıyor. Umarov’un Moskova ve Dağıstan’da son yapılan terör saldırılarını gerçekleştirecek ve organize edecek böyle güçlü ağı yok.” dedi.

Umarov’un Rusya’ya kendisini terörist faaliyetler için gönderen ve finanse edenlerin bir “paravanı” olduğunu kaydeden Duma milletvekili, dış istihbarat güçlerini suçladı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan