Kutup Ayısı yavrularını geziye çıkarttı

39

Moskova Hayvanat Bahçesinde 4 ay önce doğan yavru kutup ayıları mağaranın dışına çıkmaya başladı. Güneş ışığı altında doyasıya oynayan yavru ayıcıklar gelen vatandaşları tebesümsüz bırakmıyor.

Soğukların devam ettiği Moskova'da Aralık ayında iki yavru doğuran kutup ayısı güneş çıkınca yavrularını gezdirmeye çıkıyor. Hayvanat bahçesi basın sözcüsü ayı yavrularının sadece süt emdikleri için bünyelerinin zayıf olduğunu ve bu yüzden sadece sıcak günlerde dışarıya çıkabildiklerini belirtti. Şu anda yavruların 10 kilo kadar ağırlığında olduklarını belirten sözcü, yavruların et ve balık yemeye başladıkları zaman güçleneceklerini ve rahatça dışarıda dolaşabileceklerini belirtti.

Ayılar hayvanat bahçesinde en populer hayvanlar. Çocuklardan ziyade olgun vatandaşlar bile yavruları  görmek için uzun kuyruğa giriyor. Yavru ayıların birbiriyle oynaması, zaman zaman annenin koynuna saklanması gelenlerin neşelenmesine vesile oluyor.

Bir kaç ay sonra hızlı  gelişmesi beklenen yavruların Rusya'nın farklı hayvanat bahçelerine götürülmesi planlanıyor.

Bu arada 2 Mart tarihinde itibaren Moskova Hayvanat Bahçesi bir saat daha fazla çalışmaya başladı. Hayvanat Bahçesi Pazartesi hariç haftanın tüm günleri saat 10.00'da 18.00'e kadar açık. Bilet gişeleri saat 17.00'a kadar satış gerçekleştiriyor. Bilet fiyatları büyükler için 150 ruble iken, üniversite öğrencilerine ve 18 yaşından küçük vatandaşlara giriş bedava.

1864 yılında kurulan ve Rusya’nın ilk hayvanat bahçesi olma ünvanına sahip Moskova Hayvanat Bahçesi 2009 yılında 145. kuruluş yıldönümünü kutlamıştı. Dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden sayılan Moskova Hayvanat Bahçesi bünyesinde binden fazla tür ve yaklaşık 8 bin hayvan bulunduruyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

RIA-587991-Ayi_Yavru_1 RIA-587991-Ayi_Yavru_2