Medvedev Dağıstan'da konuştu: terörle mücadelede İslam liderleri ile sıkı işbirliği yapılmalı

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, hafta başında Moskova metrolarında, dün ve bugün de Dağıstan'da gerçekleşen terör saldırılarına karşı alınacak önlemleri masaya yatırdı. Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Cumhuriyeti'nin başkenti Mahaçkale'ye helikopterle giden Rusya lideri, terörle mücadelede İslam liderleri ile sıkı işbirliği yapılmasını ve onların saygınlığının artırılması gerektiğini söyledi.

İçişleri Bakanı Raşid Nurgaliyev, Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksander Bortnikov'la birlikte yerel yöneticilerle görüşen Rusya lideri, terörle mücadele yöntemlerini ele aldı. Medvedev konuşmasında, "Ahlaki ve manevi değerleri geliştirmek zorundayız. Bunlar boş değil. İslam liderlerinin saygınlığının artırılması için her türlü katkıyı sağlamalıyız. Onlar doğru yolu göstermeli." dedi.

Geçen yıl da İslam dini liderleri ile sıkı işbirliği geliştirilmesini ve saygınlıkların artırılmasını istediğini kaydeden Medvedev, cinayetin İslamiyet, Hıristiyanlık ve diğer bütün dinlerde günah olduğunu söyledi. Rusya liderine göre Kafkaslarda terör sorununun aşılmasında İslam dini liderlerine büyük görev düşüyor.

Alınacak önlemler arasında ekonomik ve sosyal alanda gelişim için iş dünyasının katkısının da gerekli olduğunu kaydeden Rusya Devlet Başkanı, "Ülkenin kaderine ilgisiz kalmayan, kesenin ağzını açabilen iş adamlarımızı bu konularla ilgilenmeye yönlendirmeliyiz. Her şeyi Moskova ve yurt dışına yatırmamak gerekiyor." hatırlatmasında bulundu. Terörle mücadelede güvenlik güçleri, istihbarat teşkilatları ve hukuk birimlerinin uyum içinde çalışmasını isteyen Medvedev, terör gruplarından ayrılmak isteyenlere de her türlü kolaylığın gösterilmesini istedi. Rusya lideri, "Biz çokuz ve güçlüyüz. İnsanların kaderi bizden sorumlu. En önemlisi ise gerçek bizim yanımızda." ifadelerini kullandı.

Medvedev son olarak da teröristlere karşı sert askeri mücadele yapılmasını isteyerek, "Terörle mücadele yöntemlerini artırarak geliştirmeliyiz. Bu yöntemler sadece etkili değil, sert ve acımasız olmalı." dedi. Medvedev tüm dünya ülkelerini de terörle mücadelede daha sert ve önleyici mücadele yapmaya çağırdı. Güvenlik birimleri ve yerel yöneticilere tüm teröristlerin bulunmasını ve cezalandırılması emrini veren Medvedev, "Hepsini bulun ve cezalandırın. Son yol da bu." şeklinde konuştu.

MEDVEDEV TERÖRLE MÜCADELEDE BEŞ YÖNTEMİ AÇIKLADI:

1- Halkın dini ve manevi değerlerini artırmak

2- Ekonomik alanda bölgenin gelişimi

3- Sosyal, kültür ve eğitim alanında yapılacak çalışmalar

4- Güvenlik güçleri, istihbarat örgütleri ve hukuk kurumları arasında uyumlu çalışma

5- Askeri yol

SALDIRGANLARI BİLİYORUZ

FSB Başkanı Bortnikov da açıklamasında, toplumun aydınlatılmasında din adamlarının büyük rol üstlenebileceğine dikkat çekerek, "Aydınlatıcı çalışmalar çok önemli. Bu tür faaliyetlerde toplumda saygınlığı bulunan dini liderlerin de katkısını kazanmalıyız." dedi. Bortnikov son günlerde terör eylemleri gerçekleştiren grupları bildiklerini, ellerinde kesin deliller bulunduğunu ve araştırmalarının sürdüğünü kaydetti. Saldırganların Kuzey Kafkasya kökenli olduklarını kaydeden FSB Başkanı, bazı kişilerin de gözaltına alındığını açıkladı.

Moskova metrolarına hafta başında gerçekleşen terör saldırılarında 39 kişi ölürken, 95 kişi de yaralandı. Dün Dağıstan Cumhuriyeti'nin Kizlyar kentinde meydana gelen iki patlamada 12 kişi öldü ve 23 kişi yaralandı. Yaralılardan 4'ünün durumunun ağır olduğu belirtiliyor. Gece geç saatlerde yine aynı bölgede meydana gelen bir başka intihar saldırısında da 2 kişi hayatını kaybederken, üç kişi de hastaneye kaldırıldı.

Çeçen liderlerden Doku Umarav'a ait olduğu iddia edilen video kaydında, saldırıları militanlar üstlendi. Rus halkını Kafkaslarda yaşanan drama sessiz kalmakla suçlayan sesin sahibi, Ruslar'a yönelik saldırılara devam edecekleri tehdidinde bulundu.

Faruk Akkan, Fuad Seferov, Moskova, Cihan