Moskova'da 3 bin kişi terörü lanetledi

0

Rusya'nın başkenti Moskova'da Lubyanka meydanından toplanan yaklaşık 3 bin kişi, pazartesi günü  iki metro istasyonunda gerçekleşen intihar saldırılarını kınadı.

'Sessiz yürüyüş' adı verilen gösteriye ellerinde karanfil ve mumlarla gelen çoğunluğu gençlerden oluşan kalabalık, Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) hemen yanında bulunan siyasi baskılarda hayatını kaybedenler anısına dikilen 'Solovki Taşı'nın etrafında toplandı. Lubyanka ve Park Kulturı metro istasyonlarında hayatını kaybedenler anısına 39 mum yakan göstericiler, sessiz bir şekilde dağıldı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, teröristlerin ülkeyi istikrarsız hale getirmelerine izin vermeyeceklerini açıklarken, akşam saatlerinde Çeçen ayrılıkçı liderlerden Doku Umarov'a ait bir video görüntüsünün yayınlanması  şok etkisi yaptı. Metro istasyonlarına yönelik intihar eylemlerini üstlenen Umarov, yeni saldırı yapacakları tehdidinde de bulundu.

Uzmanlar, Rusya'nın Çeçenistan, Dağıstan ve İnguşetya bölgelerinde artan terör olaylarının kaynağının ekonomik ve sosyal yetersizlik olduğuna dikkat çekiyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan