Moskova metrosunu 400 güvenlik köpeği koruyacak

1

Lubyanka ve Park Kulturı metro istasyonlarına yönelik hafta başında gerçekleştirilen terör saldırılarının ardından, her gün ortalama 7 milyon kişinin kullandığı Moskova metro sistemi için yeni güvenlik önlemleri alınıyor. Bomba ve diğer güvenlik alanlarında eğitimli 300-400 köpek, muhtemel saldırılara karşı Moskovalıları koruyacak.

Moskova metro başkanı Dmitri Gayev basına yaptığı açıklamada, patlayıcı maddelere karşı koku alma gücü güçlü olan köpeklerin güvenliğin artırılmasında önemli katkı sağlayacağını, yolcuların da psikolojik olarak kendilerini daha güvende hissedeceklerini belirtti.

Başka ülkelerde de güvenlik için metrolarda köpek kullanıldığını kaydeden Gayev, "Yolcuların köpeklere karşı reaksiyonları gözleniyor. Özellikle eğitimli görevliler insanların köpeklere karşı tutumlarını takip ederek, kimlerin aranması gerektiği konusunda yardımcı oluyor." dedi.

Metro istasyonlarının yanısıra Rusya'da tüm ulaşım yollarında güvenlik en üst seviyeye çıkardı. Metro girişlerinde sıklıkla yolcular aranırken, artan güvenlik önlemlerinin yaşamı zorlaştırmasından endişe ediliyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan