Rusya’da kutsal Paskalya kutlanıyor

64

Rusya Ortodoks dünyası kutsal Paskalya bayramına hazırlanıyor. 4 Nisan Pazar günü ülkenin her yerinde törenler yapılırken, Rusya Ortodoks Kilisesi Başkanı  Patrik Kirill, Moskova’nın merkezindeki Kurtarıcı İsa Kilsesi’nde ayın yapmaası bekleniyor. Ayin Moskova saatiyle 09.00’ta başlayacak.

Pazar günü Paskalya’dan önce bugün Velikaya Subbota (Büyük Cumartesi) gecesi kiliseye Kudüs’ten Kutsal Ateş getirilecek. Ateşin getirilmesi için Andrey Pervozvannı Vakfı Kudüs’e özel heyet gönderdi. Vakfın onursal Başkanı ve Rusya Demiryolları İdaresi Başkanı Vladimir Yakunin ve görevli papaz Krosnogorski İrinarh yönetimindeki heyetin Kutsal Ateş’i saat 22.30’te özel uçakla getirmesi bekleniyor. Saat 23.00’te Kurtarıcı İsa Kilisesi’nde patrik Kirill'in yönettiği tören ülke televizyon kanallarından canlı olarak yayınlanacak. Törenlerin tüm Rus Ortodoks kiliselerinde de yapılması bekleniyor.

Paskalya nedir?

Ortodoksların en önemli bayramlarından biri sayılan Paskalya, bir hafta boyunca kutlanıyor. Yunan kaynaklı paskalya kelimesi “kurtuluş” anlamına geliyor. Ruslar bu bayram boyunca “Hristos Voskres!” (İsa Mesih dirildi!) şeklinde birbirlerine hitap ediyorlar. Bu sözler defalarca tekrarlanıyor. Ortodoks inancına göre bu sözde tüm inanç, kararlılık ve umutlar odaklanmakta.

RIA-615818-Paskalya2 RIA-615818-Paskalya3

Paskalya bayramının kökü Yahudilikte bulunuyor. Yahudi inancına göre bu bayram Mısır köleliğinden kaçan Musevilerin kurtuluşunu simgeliyor. Paskalya, perhizle geçen beş haftalık bir hazırlık dönemi ile son haftayı kapsar. Paskalya Günü`nde sona erer. Paskalya Günü için evlerde özel çörekler hazırlanıyor. Boyalı paskalya yumurtası haşlanıyor, mumlar yakılıyor. Yumurtanın kırmızıya boyanması ise İsa’nın kanı anlamına geliyor.

Paskalya’yı bütün Hıristiyan mezhepleri, kendi inançların göre kutluyor. Süryanilerin Temmuz ayında kutladıkları ‘Meryem Ana Paskalyası’ adı verilen yortu da Paskalya kavramı içine giriyor. Rus Ortodoks Kiliselerinde gece ayinlerinden önce kilise dışında bir ayin alayı düzenlenir. Alay kiliseden çıkarken hiç ışık yakılmaz; dönüşte ise, İsa'nın dirilişini simgelemek için yüzlerce mum yakılır.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan