Medvedev ve Putin, Paskalya mesajında barış ve huzur diledi

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde gerçekleşen Paskalya ayinine katıldı. Rusya Patriği Kirill'in yönettiği ayin devlet televizyonlarından canlı olarak verilirken, Medvedev'in eşi Svetlena da tören de yer aldı. 29 Mart pazartesi günü Moskova metrosuna düzenlenen iki terör saldırısı ve 31 Mart'ta Dağıstan'ın Kizlyar kentinde gerçekleşen intihar saldırılarının ardından kutlanan Paskalya'da liderler barış ve huzur dileğinde bulundu.

"Paskalya festivali Rusya'nın manevi yaşamında özel bir yere sahip..." ifadelerini kullanan Medvedev, Ortodoks, Katolik ve Protestan Hristiyanların bu yıl aynı  gün Paskalya kutlamalarının sembolik anlamına dikkat çekti. Medvedev farklı mezheplerdeki Hristiyanların kendi aralarındaki işbirliğinin dinler ve ırklar arası karşılıklı anlayış ve barış ortamının oluşmasına katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Ulusal geleneklerin yeniden canlanmasında ve toplumda dayanışma anlayışının gelişmesinde sağladığı katkılardan dolayı Patrik Kirill ve Ortodoks Kilisesi'ne teşekkür eden Putin de, "Paskalya'nın her eve barış ve sevgi getirmesini diliyorum." temennisinde bulundu. Putin mesajında kilisenin kritik sosyal sorunların çözümünde sağladığı katkıya vurgu yaparak, yönetimle kilise arasındaki verimli diyalogdan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kurtarıcı İsa Kilisesi'nde gerçekleşen ayine binlerce Rus ortodoks katılırken, Patrik Kirill Paskalyanın vazgeçilmezlerinden kırmızıya boyanmış yumurtlardan Putin ve Medvedev'e hediye etti.

Pazar günü birbirlerine kırmızıya boyanmış ya da süslenmiş yumurtalar hediye eden Rus Ortodokslar, sevdiklerinin mezarlarını da ziyaret ediyor. Paskalya'nın sevinç günü olduğunu kaydeden kilise, bugünde yapılan mezar ziyaretini olumlu karşılamıyor. Halk kilise bahçesine götürdükleri yiyeceklerin papaz tarafından kutsanması geleneğini de yaşatmaya çalışıyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-616150-PutinMedvedevPaskalya3 RIA-616150-PutinMedvedevPaskalya4 RIA-616150-PutinMedvedevPaskalya5