Rusya’da emniyet müdürlüğüne iki saldırı; 2 ölü, 4 yaralı

1

Rusya’ya bağlı İnguşetya Cumhuriyeti’nde bir kent emniyet müdürlüğüne iki ayrı intihar saldırısı düzenlendi. İlk patlamada iki polis hayatını kaybederken, dört polis de yaralandı. İkinci patlamada ise şans eseri ölen ve yaralanan olmadı.

İnguşetya İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ilk patlama Karabulak kent Emniyet Müdürlüğü’nde meydana geldi. Moskova saatiyle 08.20’te meydana gelen intihar saldırısında kimliği belirsiz kişinin emniyet müdürlüğü binasını patlatmayı planladığı kaydedildi.

Rusya İçişleri Bakanlığı  Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada ise şöyle denildi: “Sabah saatlerinde iki yeni göreve başlamış polise bir kişi yaklaştı.  Kişi şüpheli olduğu için hemen dikkat çekti. Polisler kimlik isteğinde bulunurken intihar komandosu kendini havaya uçurdu. Muhtemelen terörist kent emniyet müdürlüğünü hedef almayı düşünüyordu. Sabah saatlerinde polislerin dışarıda sıraya dizilmesi esnasında çok sayıda güvenlik gücünü öldürmeyi planlıyordu. Ancak, iki polis kendi hayatları pahasına arkadaşlarının hayatını kurtardı.” denildi.

Aynı  binaya bir saat sonra ikinci saldırı

İlk saldırının ardından yaklaşık bir saat sonra Karabulak Emniyet Müdürlüğü’ne ikinci saldırı gerçekleştirildi. Emniyet Müdürlüğü avlusunda park halindeli bir araç patladı. Arabanın içindeki bombanın uzak kumanda ayarlı olduğu da kaydedildi. Saldırı sonucunda şans eseri ölen ve yaralanan olmadı.

İnguşetya Cumhuriyeti Rusya’nın en istikrarsız bölgelerinden biri haline geldi. 17 Ağustos’ta da Nazran Emniyet Müdürlüğü’ne yönelik intihar saldırısında toplam 25 kişi hayatını kaybetmiş, 162 kişi yaralanmıştı. Haziran ayında da İnguşetya Cumhurbaşkanı Yunus Bek Evkurov’a suikast düzenlenmişti. Olayda ağır yaralanan Evkurov Moskova’da gördüğü tedavinin ardından görevinin başına dönebilmişti.

Komşu Dağıstan Cumhuriyeti’nde de geçtiğimiz hafta arka arkaya birkaç terör saldırısı gerçekleştirildi. Dün bölgede yük trenine yönelik bombalı saldırıda ölen ve yaralanan olmadı. Önceki gün Dağıstan’ın Kizilyurtovski bölgesi Çontaul kentinde meydana gelen olayda kimliği belirsiz kişiler görevli polislere saldırdı. Olayda bir polis ölerken, bir polis de yaralanmıştı. Bölgenin Çeçenistan sınırındaki Hasavyurt kentinde bir Vaz tipli arabanın patlatılması sonucunda iki kişi hayatını kaybederken, bir kişi de ağır yaralanmıştı.

30 Mart Salı günü ise Dağıstan Kizlyar kentinde meydana gelen iki ayrı intihar saldırısında kent Emniyet Müdürü Binbaşı Vitali Vedernikov dahil 12 kişi ölürken, 23 kişi de yaralanmıştı. 29 Mart Pazartesi Moskova’daki iki metro istasyonunda meydana gelen ve 40 kişinin ölmesine neden olan intihar saldırıları ile ilgili soruşturma da devam ediyor.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan