Rusya'da geçen yıl 4 binden fazla mahkum hapishanede öldü

36

Rusya Genel Savcı Yardımcısı  Yevgemiy Zabarçuk Rusya'da 2009 yılı içinde 4 binden falza mahkumun hapishane koşullarının kötü olması nedeni ile hayatını kaybettiğini belirtti.

Rusya hapishanelerindeki durumu 'Rossiyskaya Gazeta' gazetesine değerlendiren Savcı Yardımcısı Zabarçuk, şu anda Rusya genelinde toplam 861 bin 867 kişinin hapiste bulunduğunu kaydetti. Rusya hapishanelerinin bulaşıcı hastalıklar ve aşırı kalabalık olmalarıyla kötü şöhrete sahip olduklarını ifade eden Zabarçuk, “Sadece geçen yıl içinde 4 bin 150 mahkum hastalıklar dahil farklı nedenlerle hayatını kaybetti. Ayırca 512 kişi de gözaltı merkezlerinde öldü” şeklinde konuştu.

Sorunun dikkatle izlenmesi gerektiğinin altını çizen Savcı Yardımcısı,"Sonuçta, mahkumların büyük çoğunluğu yaşlı insanlar değil. Tam aksine gücü zirvede olması gereken yaştalar. Fakat bunların çoğu hapisten çıkış tarihine kadar ya ölüyor yada özürlü şeklilde çıkabiliyor.” diye konuştu.

Göz altı merkezlerinin hiç birinde modern tıbbi cihazların bulunmadığına dikkat çeken Zabarçuk, bazı tesislerde de sağlık personelinin tamamen niteliksiz olduğunu belirtti. Zabarçuk, “Mahkumlar, hatta ağır suçlular bile yine de ülkemizin vatandaşları ve tıbbi yardım hakklarından yoksun bırakılmamalıdır." uyarısında bulundu.

Genel aftan geri adım atıldı

Mart ayında Rusya iktidar partisi Birleşik Rusya'dan 46 milletvekili ülke genelinde kapsamlı bir af için yasa teklifi hazırlanmıştı. İkinci Dünya Savaşı'nın 65. yıl dönümü anısına gerçekleştirilmesi amaçlanan aftan 330 bin 200 kişi yararlanması öngörülüyordu. Ve bunlaradan 46 binin serbest bırakılması bekleniyordı. Ancak daha sonra yasa teklifinden vaz geçen milletvekilleri sadece ve savaşlarla ilgisi olan 150-200 kişinin serbest bırakılmasına fırsat verecek yeni yasa tasarısı hazırladı.

Rusya en son af 2000 yılında gerçekleştirilmişti. Af sayesinde 200 binden fazla mahkum serbest bırakılmıştı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan