Amerikalı vatandaş evlat edindiği Rus çocuğu 'hata yaptım' diyerek geri gönderdi

19

Rusya'dan evlatlık edinen ABD vatandaşı bir anne, 'evlatlık edinmem hataydı' notu ile birlikte çocuğu tek başına uçağa bindirerek Rusya'ya gönderdi.

Şu anki adı Justin Artyom Hansen olan 7 yaşındaki Artyom Savelyev geçen yıl ABD vatandaşı Torry Ann Hansen adlı hemşire tarafından evlatlık edinmişti. Daha sonra çocuklar geçinemediği için evlatlıktan vaz geçen Hansen, Artyomu uçağa bindirerek Rusya'ya gönderdi. Çocuğa Rusya'ya geziye gidiyorsun diyen Hansen, tanımadığı bir adama 200 dolar karşılığında çocuğu Moskova'da bulunan Milli Eğitim Çocuk Kabul birimine götürmesini istedi.

Rusya çocuk haklarından sorumlu komiser Pavel Astahov gazetecilere yaptığı açıklamada Hansen'in 10 yaşında kendi evladının da olduğunu belirtti. Astahov Hansen'in Artyomu gönderirken yanında not da ilettiğini belirterek, kadının yazdığı notta şu ifadelere yer verdi: “Evlatlık edinmem hataydı. Kendi ailemin, yakınlarımın ve arkadaşlarımın hayatlarını zor durumdan kurtarmak için çocuğu iade ediyorum, ve evlatlıktan vazgeçiyorum”.

Evlatlıktan bu şekilde vazgeçilemeyeceğini belirten Astahov, çocuğun küçük yaşta ve yorgun olduğunu belirterek çocuğun geleceği ile ilgili kararın alınacağını ve çocuğun kötü muameleye maruz kalıp kalmadığını da araştıracaklarını belirtti.

Artyom'un hikayesi Rusya ile ABD arasında evlatlıklar konusunda yaşanan sorunlardan sadece biri.

En son olay 24 Şubat tarihinde gerçekleşti. ABD savcılığı bir aileyi 7 yaşında evlatlık Vanya Skorobogatov adlı çocuğu öldürmekle suçladı. Rusya'nın Çelyabinsk kentinde evlatlık edinilerek ABD'ye getirilen Vanya, 2009 yılında başından aldığı yara nedeniyle hayatını kaybetmişti. Aile çocuğun psikolojik rahatsızlıkları olduğunu ve kendisini sürekli duvara, yere çarptığını belirterek ölüm nedenini açıklamıştı.

Rusya Savcılığının verilerine göre bu zamana kadar Rusya'dan ABD vatandaşları tarafından evlatlık edinilen çocuklardan 14'ünün hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan