Moskova ömürden 5 yıl “çalıyor”

1

Rusya’nın başkenti Moskova’nın insanın hayatından beş yıl “çaldığı” belirtildi.

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, Moskova başta olmak üzere ülkenin büyük kentlerinde oturan insanların beş yıl daha az yaşadığını kaydetti.

Başkentteki hava kirliliğini sağlığı etkileyen ana faktör olarak gösteren Rus sağlık yetkilisi, “Rus halkının yüzde 75’i büyük kentlerde oturuyor. Bu da sağlık açısından çok sayıda sorunu beraberinde getiriyor. İçme sularının kalitesi, çevre kirliliği, şiddet, sigara ve alkol tüketimi, sağlıksız beslenme, fiziki hareketsizlik ve çeşitli hastalıkların ortaya çıkması. Bunların arasında da hava kirliliği en başta geliyor. Moskova’da tüm fabrikalar fiiliyatta kapatılırken, milyonlarca araba başkent havasını daha fazla kirletiyor.” dedi.

Onişenko, Moskovalıların sağlıklı  hayat tarzının çok az olduğunu ve az fiziki hareketlerde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Rus uzmanlarına göre ise Moskovalılar diğer bölgelerde oturan vatandaşlara göre daha fazla yaşıyor. Moskova Devlet Üniversitesi (MGU) İktisad Fakültesi öğretim görevlisi demograf uzmanı Boris Denisov, başkentte yaşayan vatandaşların köyde oturan vatandaşlardan daha uzun yaşadığını savundu.

Rus uzman, “Çünkü daha fazla yaşama olanakları kentte bulunuyor: Özellikle sağlık hizmetlerine en iyi şekilde ulaşma açısından. Bunun dışında kentlerde yüksek eğitimli insanlar yaşıyor. Dolayısıyla üniversite ve akademik kurumların bulunduğu kentlerde insanlar hijyenik kurallara daha duyarlı.” diye konuştu.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan