Polonya Cumhurbaşkanı'nın cesedi tespit edildi

1

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve 97 yolcunun içinde bulunduğu uçağın Smolensk kentinde düşmesinin ardından Polonya halkına taziyede bulundu. Polonya Cumhurbaşkanı Vekili Bronislaw Komorowski'yi telefonla arayan Rusya lideri, "Kayıplar telafi edilemez. Ancak bu korkunç trajedinin üstesinden gelmek için halklarımız arasındaki dayanışma çok önemli." dedi.

Rusya Devlet Başkanı Medvedev olay sonrası Moskova'nın yakın çevresi Gorki'de bulunan devlet başkanlığı rezidansında Rusya Başbakanı Vladimir Putin'le bir araya geldi. İki lider kiliseye giderek kazada hayatlarını kaybedenler için dua ederken, Rusya Başbakanı oluşturulan inceleme komisyonu ile birlikte bölgeye hareket etti. Polonya Başbakanı Donald Tusk'un da teknik bir heyetle birlikte olay bölgesine hareket ettiği kaydediliyor.

Rusya Başsavcılığının 132 olarak açıkladığı ölü sayısı Rusya Olağanüstü  Hal Bakanlığı tarafından 96 olarak düzeltilirken, son açıklamada ölü sayısının 97'ye çıktığı belirtildi. Medvedev 12 Nisan pazartesi günü ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Bölgede incelemelerde bulunan Rusya Olağanüstü Hal Bakanı Sergey Şoygu yaptığı açıklamada Tu-154 model uçağın düşmesi sonucu 97 kişinin hayatını  kaybettiğini, trajedide hayatını kaybedenlerin cesetlerinin kimlik tespiti için Moskova'ya götürüleceğini belirtti. Şoygu uçağın iki kara kutusunun bulunduğunu ve incelemelerin de başlatıldığını duyurdu. Cumhurbaşkanı Kaczynski'nin de cesedinin tespit edildiği gelen bilgiler arasında.

Rus hava trafik kontrol uçağın iniş yapmamasını tavsiye etmiş

Bu arada Polonya gazetesi 'Gazeta Wyborcza' Rusya hava trafik kontrol merkezinin Polonya Cumhurbaşkanı Kaczynski'yi taşıyan uçağın Smolensk askeri havalimanına iniş yapmaması konusunda uyardığını iddia etti. Gazete yoğun sisin bulunduğu ortamda uçakların inişi için askeri havalimanında yeterli donanımın bulunmadığı gerekçesi ile Minsk'e yönlendirdiğini duyurdu.

İddialara göre pilot ve Kaczynski tavsiyeleri dikkate almadı ve uçağın önceden belirlendiği şekilde Smolensk askeri havalimanına inmesi konusunda ısrar etti. Yaşanan feci kazada uçağın ormanlık aalnda ağaçlara çarptığı ve kısmi yangınların da oluştuğu kaydediliyor.

Uçağın kara kutusu bulunurken, kazanın nedeni ile ilgili de çalışmalar sürüyor. Pilotaj hatası, yoğun sis ve teknik arıza gibi nedenler üzerinde duruluyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan