Rusya’da yabancı turistleri taşıyan helikopter düştü: 10 ölü

1

Rusya’nın en doğusunda bulunan Kamçatka bölgesinde Alman turistleri taşıyan bir helikopter düştü. Çığla kaplanan helikopterde ilk belirlemelere göre, 10 kişi hayatını kaybetti.

Rusya Acil Durum Bakanlığı  Kamçatka bölge Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada Kamçatskie Hava Yolları’na ait Mİ-8 tipli Rus helikopterin bölgenin Yelizovo kentine 67 kilometre yakınlığındaki Dukum isimli dağ geçiti üzerine düştüğü belirtildi.

Düşen helikopterde 18 kişinin bulunduğu, bunların 14’ünün ise Alman vatandaşı olduğu ifade edildi.

Basın Bürosu yetkilisi Tatyana  Muravyova olayda 10 kişinin öldüğünü belirtti. Muravyova, “Sekiz kişiyi sağ olarak kurtardık, ikisinin durumu ağır. Ölü sayısı 10.” dedi.

Basın Bürosu sözcüsü Olga Mihaylovna daha önce de iki kişinin karın altından çıkarıldığını da kaydederek, “Bunlardan biri helikopter mekaniği, diğeri ise Alman turist. İkisinin de sağlık durumu ağır. Helikopterde 18 kişi bulunuyordu. Bunlardan 14’ü Alman vatandaşı, üçü helikopter mürettebatı ve pilotun torunu. Yaşı şu an belli değil.” açıklamasında bulundu.

Rusya Acil Durum Bakanlığı, arama kurtarma çalışmaları için acilen bölgeye beş helikopter gönderdi. Rus İnterfaks ajansı, kaza nedenini Alman turistlere eşlik eden turizm rehberlerinin hava şartlarını ve coğrafi faktörleri önceden iyi analiz etmemesine bağladı.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan