Moskova’da dazlakları yargılayan hakim öldürüldü

6

Dazlak çeteyle ilgili soruşturma yapan Moskova Kent Mahkemesi hakimi Eduard Çuvaşov (47) kendi dairesinin kapı girişinde kimliği belirsiz kişi tarafından silahla ateş edilerek öldürüldü.

Polis hakimin kafa ve göğüsünden silahla üçüncü katın merdivenlerinde saldırgan tarafından ateş edildiğini belirtti. Strelbişenski sokağı 24 nolu dairede sabah saatlerinde meydana gelen olayda, binanın içinde ve dışında bulunan güvenlik kameralarının kayıtları da incelemeye alındı.

Güvenlik kamerası ve görgü  tanıklarının ifadesinden yararlanan güvenlik güçü yetkilileri saldırganın robot resmini de çıkardı: Polis katilin Slav tenli, 1,75-1,80 santimetre boyunda, 25-30 yaşlarında, siyah şapka, çeket ve mavi kot pantolon giydiğini belirtiyor. Polis, katilin iz bırakmaması için olay yerinde boş mermi kovanlarını da beraberinde götürdüğünü kaydetti.

Rus basınında cinayetle ilgili güvenlik kamerasının görüntüleri de yayınlandı. Görüntüde katil binaya girmeye çalışıyor, ama kapalı olduğu için geri dönüyor. Daha sonra görevli kapıcı içeri girince katil de içeriye giriyor. Görüntüde katilin yüzünü şapkayla gizlediği de ortaya çıktı.

RIA-624700-hakim_olduruldu_2 RIA-624700-hakim_olduruldu_3 RIA-624700-hakim_olduruldu_4

Rus güvenlik güçleri cinayetin hakim Çuvaşov’un göreviyle ilgili olduğu üzerinde duruyor. Hakim özellikle son zamanlarda Moskova’da çok sayıda esmer tenli vatandaşları öldüren Artur Rıno, Pavel Skaçevski ve Roman Kuzin’den oluşan dazlak çetesine 10-20 yıl arası ağır hapis cezası vermişti. Hakim Çuvaşov ayrıca Beyaz Kurtlar isimli dazlak çetesini de yargılamıştı.

Rusya Başsavcılık Soruşturma Komisyonu Moskova Bölge Başkan Yardımcısı Pyotr Titov, cinayetle ilgili bazı gelişmelerin olduğunu belirtti. Olayla ilgili soruşturma açıldı. Rus güvenlik güçleri cinayetin sipariş niteliğinde olduğu görüşünde. Rus basınında çıkan haberlere göre, dazlakların internet sitelerinde kendileriyle ilgili sert kararlar çıkaran hakim ve savcılık yetkilerine defalarca “ölüm fermanları” verilerek  tehditler yapılıyordu.