Moskova metrosu saldırısının sorumluları belirlendi

2

Rusya'da 29 Mart'ta Moskova metrosuna yönelik iki kanlı eylemin ve iki gün sonra Dağıstan'ın Kizlyar kentinde meydana gelen intihar saldırılarının sorumlularının tespit edildiği açıklandı.

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin'in bir hafta içinde arda arda gerçekleşen saldırıların aynı zincirin halkaları  şeklindeki açıklamalarının ardından, Rusya ulusal terörle mücadale ve Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksander Bortnikov, "Suçluları çembere aldık" değerlendirmesinde bulundu.

Basına açıklamada bulunan Bortnikov, metro saldırısı ve diğer eylemlerin arkasında bulunan sorumluların tespit edildiğini, şüphelilerin yakalanması için de çalışmaların başlatıldığını kaydetti.

Lubyanka ve Park Kulturı metro istasyonlarına yönelik intihar eylemlerinde 40 kişi hayatını  kaybederken, yaklaşık 100 kişi de yaralanmıştı. 31 Mart'ta Dağıstan'ın Kizlyar kentinde polis noktasına yönelik iki ayrı patlamada da 12 kişi hayatını kaybetmişti.

Daha önce de Park Kulturı metro istasyonuna yönelik saldırıyı gerçekleştirenin 1992 Dağıstan doğumlu Cennet Abdurrahmanova ve Lubyanka metro istasyonuna intihar saldırısı gerçekleştirenin de 1982 Dağıstan doğumlu Maryam Şaripova olduğu belirlenmişti.

Kasım 2009'da Moskova-St.Petersburg seferini yapan Nevski Express'e yönelik terör saldırısı ile ilgili de 26 teröristin yok edildiğini ve 14 kişinin de tutuklandığını belirtti.

Bortnikov Moskova'da gerçekleşen saldırılar ve diğerlerinin hedefinin topluma korku ve istikrarsızlık tohumları ekmek olduğunu ifade ederek, "Bu girişimlerin devlet güvenlik tedbirleri artırıldığı sürece geleceği yok. Teröristlerin hak ettikleri sert cevabı bulacaklar." uyarısında bulundu.

FSB Başkanı yıl başından bu yana 10 terör eyleminin önlendiği, 170 militanın da etkisiz hale getirildiği ve 150 kilogram patlayıcı maddenin de ele geçirildiğini duyurdu.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan