Hewleet-Packard Moskova ofisine “rüşvet” operasyonu

3

Amerikan Hewleet-Packard şirketinin, Rusya Başsavcılığı’nda devlet ihalesini kazanabilmek için sekiz milyon euroluk rüşvet verdiği iddia edildi.

Hewleet-Packard şirketinin Moskova ofisine Rusya güvenlik güçleri operasyon yaparak bazı belgeleri inceledi. Rusya Başsavcılığı Soruşturma Komisyonu ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından yapılan aramayla ilgili konuşan Hewlett-Packard şirket yetkilisi Olga Ekkert, arama olayını doğruladı ancak detay bilgi vermedi. Başsavcılık Soruşturma Komisyonu da olayı doğruladı.

Basında çıkan haberlere göre, arama Almanya güvenlik güçlerinin başvurusu üzerine gerçekleştirildi. Konu vergi ödemesiyle ilgili. İlk belirlemelere göre, şirket Doğu Avrupa ve Rusya’ya teknik araç sevkiyatında vergi kaçırmış. İddialara göre, Alman makamlar Hewleet-Packard ülke temsiliğindeki bir yetkilinin vergi kaçırmak yoluyla sekiz milyon euroyu zimmetine geçirdiği gerekçesiyle olayı mercek altına aldı. Şirketin bazı ülke ofislerinde de benzer aramalar yapılmıştı.

Olayla ilgili The Wall Street Journal, kendi kaynaklarına atıfta bulunarak olayın perde arkasında rüşvet olayının olduğunu iddia ediyor. Habere göre, şirket yönetimi Almanya’daki ofisi üzerinden Rusya Başsavcılık binasına bilgisar sevkiyatı yapılmasını öngören 35 milyon euroluk devlet sözleşmesini kazanabilmek için sekiz milyon euro rüşvet vermiş.

Rus Gazeta gazetesi de, sözleşmede Başsavcılığın yanısıra, Rusya bakanlıkları ve devlet kurumlarına da bilgisayar sevkiyatı öngörüldüğünü yazdı. Gazete, bu şüpheli “sözleşmenin” 1 Ağustos 2003’te gerçekleştirildiğini belirtti. Sözleşmeyi de şirketin üst düzey yetkilisi ve Rusya Başsavcılığı adına bir yetkilinin imzaladığı iddia ediliyor. Başsavcılık’ta imzayı atan yetkilinin kim ve ne görevde olduğu da henüz belirsiz.

Daha önce de İsveçli İkea, Rusya ofisindeki iki üst düzey yöneticisini, “rüşvete hoşgörü” gösterdiği gerekçesiyle işine son vermişti. İkea Rusya ofisi Orta ve Doğu Avrupa Müdürü Petr Kaufman ve Rusya İkea Emlak Genel Müdürü Stefan Gross'un işine son vermişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan