Para yatırma makinelerinde iki kat artan komisyonlara tepki

5

Rusya’da sokak ve kapalı mekanlarda faaliyet gösteren para yatırma makinelerinde komisyonların artması tüketiclerin tepkisine neden oldu. Yetkili makamlar artan komisyonlara karşı gereken önlemi alacaklarını açıkladı.

Ülkede daha önce çıkartılan yeni yasa değişikliği para yatırma makinelerinin kasa teknolojisiyle donatımını öngörüyordu. Yasa değişikliğinde söz konusu hizmetleri sunan şirketlerin 1 Nisan’a kadar makineleri vergi teftişinde kayıtlı kontrol kasa teknolojisine sahip olması gerekiyordu. Böyle bir talebi uygulamayan makinelerin yasaklanacağı duyurulmuştu.

1 Nisan’dan sonra ise Rusya’daki tüm para yatırma makine şirketleri bu yasayı fırsat bularak hizmetleri karşılığında komisyon paralarını iki misli artırdı. Bazı şirketler bunun nedenini zorunlu hale getirilen kontrol kasa teknolojisinin kurulmasına bağlıyor ve masraflarının arttığını iddia ediyor. Rus basınında yapılan araştırmalarda ülkede faaliyet gösteren yaklaşık 100 bin para yatırma makinesi istenilen teknolojiyle donatıldı.

Bir makineye kasa takmanın maliyeti 18-32 bin ruble. Fakat yeni uygulanan zamla, şirketler bir makineden ayda 90-150 bin ruble arası para kazanacak. Daha önce ise bu rakam 30-75 bin ruble idi. Bazı şirketler ise banka ile işbirliğini öne çıkararak fiyat artışını buna bağlıyor: Sözde banka ile olan işbirliğinde daha fazla masraf çıkıyor. Bazı şirketler ise karlarının düşmesini gerekçe göstererek fazla komisyon uygulamasına başladığını savunuyor. Rus ekonomi uzmanı Aleksandra Vısotskaya, şimdiki yeni komisyon uygulamasında yüzde 10’a kadar bir komisyonun olduğunu belirtiyor.

Şim gözler Rusya Tekel Karşıtı Mücadele Servisi’ne çevrildi. Tekel Karşıtı Mücadele Servisi Denetim Masası Başkanı Yuliya Bondareva, komisyon artışlarını incledikleirini, yasayı ihlal edecek hususlar tespit ettiklerinde gerekli adımları atacaklarını belirtti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan