Putin, Erdoğan’la telefonla görüştü

0

Washington’da gerçekleşen ‘Nükleer Güvenlik Zirvesi’ çerçevesinde Rusya Devlet Başkanı  Dmitri Medvedev’le ikili bir görüşme gerçekleştiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le de bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Rusya Başbakanlığından yapılan açıklamada Putin-Erdoğan görüşmesinde ekonomi ve ticari konuların ele alındığı kaydedildi. İki ülke diplomatları ve bakanlıklar Mayıs başında Medvedev’in Türkiye’ye gerçekleştireceği zirveye hazırlanırken, vizelerin kaldırılması ve stratejik ortaklık yönünde anlaşmaların sağlanması bekleniyor.

Erdoğan’ın Ocak ayında gerçekleştirdiği Moskova temaslarında Putin‘le görüşmesinde iki ülke toplam ticaret hacminin beş yılda 100 milyar dolara çıkarılması hedeflenmişti. Türk tarafı otomotiv, gıda, tekstil, beyaz eşya, inşaat ve diğer sektörlerde sağlanacak yeni imkanlarla hedefin tutturulabileceğine inanıyor.

İki ülke ilişkilerinin en önemli maddelerinden biri de enerji. Mersin Akkuyu’ya inşa edilecek nükleer santral için anlaşmanın Medvedev’in ziyaretinde atılması planlanıyor. İki ülke Güney Akım, Mavi Akım-2, Samsun-Ceyhan petrol boru hattı gibi enerji alanında bir dizi proje ile ilgili çalışmaları sürdürüyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan