Putin'den çat kapı eczane denetimi

31

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ülkenin kuzey liman kenti Murmansk’a yaptığı ziyaret sırasında bir eczaneye girerek ilaç fiyatlarını denetledi. Domuz gribi ve ekonomik nedenlerle ilaç fiyatlarında yaşanan artış halkın tepkisine neden olmuştu.

Putin’in Murmansk ziyareti, ülke balıkçılık sektörünün kalkınmasıyla ilgili kentte düzenlenen çalışmalarla ilişkili idi. Murmansk kent ana caddesi üzerinden geçerken Putin’in gözü bir eczaneye ilişince, Başbakan kortejin durmasını istedi. 36.6 isimli eczaneye giren Putin içeri girer girmez selamlaştıktan sonra, “Vatandaşlar şikayetçi mi... Sizde hayatı önem arzeden ilaçlara yönelik talep ve girişimler nasıl yerine getiriliyor? Bu ilaçların listesini verebilirmisiniz?” dedi.

Karşılarında koruma ve danışman eşliğinde Putin’i gören eczane yetkilileri şaşkın bir halde hemen listeyi Başbakan’a sundu. “Bana listede Ardidrol’un fiyatını bulabilirmisiniz?" talebine eczane yetkilisi, “Biraz heyecanlıyız. Böyle misafirler her gün olmuyor.” demesi üzerine Putin, “Bizim acelemiz yok.” diye gülümsedi.

Listede Arbidrol’un fiyatının 267 ruble olduğunu anlatan eczane yetkilisi, “Bizim dükkanda Arbidrol’un fiyatı 212 ruble. Bizde çok ucuz. Yeniden fiyat değerlendirilmesi zamanında yapılmıştır. Önemli olan ilaç sevkiyatçılarının bizi zor durumda bırakmamasıdır.” dedi.

Daha sonra Başbakan eczanede bulunan vatandaşlardan ilaç fiyatlarıyla ilgili düşüncelerini sordu. Bazı vatandaşlar, “Kent yönetimine ait bazı ucuz eczaneler de var.” açıklaması üzerine Putin, “Ben az önce ilaç listesine baktım. Bu eczanedeki fiyatlar, listedeki fiyatlardan daha ucuz. Eğer daha da ucuz satılan yer varsa bu mükkemel.” diye konuştu.

Domuz gribi nedeniyle Rusya’da Arbidrol başta olmak üzere gribe karşı etkili ilaç fiyatları iki misli artırılmıştı. Daha önce Arbidrol ilacının fiyatı 180 rubleyken, şimdi Moskova'da bu ilaç iki kata kadar zamlanmış durumda. Grip ilaçlarının ülke genelinde pahalanması tekelle mücadele kurumunu da harekete geçirmişti. Rusya Tekel Karşıtı Federal Servisi Başkanı İgor Artyomov konuyla ilgili ülkede geniş araştırma yapacaklarını anlatırken, ülke Başsavcısı Yuri Çayka da bölge savcılarına talimat vererek ilaç piyasasında durumu kontrol etmelerini talep etmişti.

Fuad Seferov, Moskova, Cihan