Medvedev, Polonya Cumhurbaşkanı'nın cenaze törenine katıldı

2

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Rusya'nın Smolensk kentinde düşen uçakta hayatını  kaybeden Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski ve eşinin cenaze törenine katıldı. 145 bin Polonya'lının yer aldığı törene Avrupa'yı etkisi altına alan volkan patlaması nedeni ile başta ABD Başkanı Barack Obama olmak üzere bir çok lider katılamadı.

Polonya'nın Krakow kentinde düzenlenen törene Medvedev'in yanısıra Ukryana, Belarus, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Slovenya, Romanya ve Gürcistan devlet başkanları katılırken, bir çok ülkeden başbakan ve meclis başkanı düzeyinde temsilci yer aldı.

Rusya haber ajanslarında yer alan bilgilere göre, cenaze töreni için kiliseye giren Medvedev Kaczynski ve eşinin naşına çiçek ve mum bırakarak saygı duruşunda bulundu. Rynek Gowny Meydanı'ndaki Mariachi (Meryem Ana) Kilisesi'nde yapılan törenin ardından Polonya cumhurbaşkanı ve eşinin cenazesi top arabasında mezarlığa kadar taşındı.

Medvedev tören öncesi Polonya Cumhurbaşkanı  Vekili Bronislaw Komorowski ile ikili bir görüşme gerçekleştirdi. Kremlin basın merkezinden yapılan açıklamada Rusya lideri kazanın nedeninin araştırılması için Rus ve Polonya'lı yetkililerin birlikte çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekti. Bronislaw da kaza sonrası her türlü kolaylığı sağlayan Moskova'ya teşekkür etti.

Polonya Cumhurbaşkanı ve devletin üst düzey yetkilileri Katın katliamının 70. yıl anma törenleri için geldikleri Rusya'nın Smolensk kentinde uçakları iniş yaparken düşmüştü. Kaza sonrası uçakta bulunan Polonya cumhurbşakanı ile birlikte 97 kişi hayatlarını kaybetmişti. Kaza nedeni olarak pilotun kuleden yapılan uyarıları ve yoğun sisi dikkate almadan inmeye çalışması olarak açıklandı. Uçağın kara kutusu ile ilgili incelemeler sürerken, resmi açıklamanın kısa sürede yapılması bekleniyor.

Faruk Akkan, Moskova, Cihan

RIA-630978-Medvedev_Cenaze_2 RIA-630978-Medvedev_Cenaze_3