Rus havayolları, kül bulutuna aldırmadan İtalya'ya uçtu

2

İzlanda'da patlayan Eyjafjallajökull yanardağı Avrupa'da hava trafiğini felç ederken, birçok havayolu şirketi zararı 200 milyon Euro'yu geçecek zararlara uğrayarak uçuşlarını etti. Uçuşların iptal edilmesinin sebebi, kül bulutunun uçakların motoruna zarar verme ihtimali ve sinyalleri engellemesi olarak gösterilirken, bu tehlikeyi göz ardı eden Rus Ural Havayolları Avrupa güzergahında uçuş gerçekleştirdi.

Rus Ural Havayolları'nın, tüm risklere rağmen Moskova'dan Roma'ya uçak kaldırdığı bildirildi. Uçakların, yol boyunca kül bulutunun altından uçtukları ve Polonya'nın Krakow kenti üzerinden uçarken 9 bin feete kadar (yaklaşık 2700 metre) alçaldıkları belirtildi. Yakıtının azalması sonucu Viyana'ya zorunlu iniş yapan uçakta ne kadar yolcunun olduğu ise açıklanmadı.

Uçağın motorlarının, hava sahasının kapalı olmasına rağmen açık olan Viyana Schwechat Havaalanı'nda incelenmekte olduğu ve külden ne kadar etkilendiğinin tespit edilmeye çalışıldığı aktarıldı. Kül bulutunun, uçaklarını motorunu durduracak kadar tehlikeli olduğu belirtiliyor.

Avrupa genelinde 26 ülkenin hava sahası  kapatılmıştı. Rus hava sahası ise dün bütün gün açık kalmıştı.

Kaynak: Cihan Haber Ajansı