Moskova'da 2 bine yakın genç 'İslam teröre karşı' yürüyüşü düzenliyor

4

Moskova metrosuna yönelik saldırılarda 40 kişinin hayatını kaybetmesi ve yüze yakın kişinin de yaralanması  üzerine 'teröre karşı' mitingler düzenlenmeye başladı. İslam'la terörün yan yana anılmasına karşı çıkan farklı dinlere mensup yaklaşık 2 bin kişilik bir topluluk yarın Moskova'da yürüyecek.

Kremlin yanlısı 'Naşi' hareketinden yapılan açıklamada Rusya'nın başkenti Moskova'da 20 Nisan tarihinde saat 11.30'da 'Naşi' haraketi üyeleri dahil bir çok organizasyondan gençler yürüyüşe katılacak. 29 Mart Moskova metrosunda bombalı saldırılarının ardından başkent müslüman gençlerin girişimiyle düzenlenmesi kararlaştırılan yürüyüş 'İslam teröre karşı' adı altında Beyaz Ev'in karşısındaki Taras Şevçenko sahil yolunda gerçekleştirilecek.

Organizasyon komitesinden yapılan açıklamada, teröristlerin işledikleri suçlarla inancın arkasına saklanarak inançlı insanların üzerinde leke sürdükleri belirtildi. Açıklamada, “Bu yüzden Müsülmanlar da terör saldırılarının toplum içinde olası yabancı düşmanlığını körükleyeceğinden endişeleniyor.” denildi. Yürüyüşün amacı, terörörün hiç bir ırk ve milliyetle bağlantılı olmadığını göstermek ve tüm dünya inançlarının terörizme karşı birlikte savaşmaları gerektiğinin altını çizmek.

Geçtiğimiz hafta basına açıklamada bulunan Rusya ulusal terörle mücadale ve Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, Moskova metro saldırısı  ve diğer eylemlerin arkasında bulunan sorumluların tespit edildiğini, şüphelilerin yakalanması için de çalışmaların başlatıldığını kaydetmişti.

Kasım 2009'da Moskova-St.Petersburg seferini yapan Nevski Express'e yönelik terör saldırısı ile ilgili de 26 teröristin yok edildiğini ve 14 kişinin de tutuklandığını belirtmişti.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan