Rusya'da 'İslam teröre karşı' yürüyüşü düzenlendi-ÖZEL

2

Rusya'da İslam'ın terörle özdeşleştirmesine karşı çıkan farklı din ve görüşlere mensup yaklaşık 2 bin kişi Moskova'da yürüyüş düzenleyerek “İslam barış dinidir. Rusya bunu böyle biliyor” mesajı verdi.

'İslam teröre karşı' adı altında Beyaz Ev'in karşısındaki Taras Şevçenko sahil yolunda saat 12.00 sıralarında bir araya gelen yaklaşık 2 bin genç 29 Mart Moskova metrosunda bombalı saldırılarının ardından özellikle dinini yaşamaya çalışan müslümanların çok zarar gördüğünü vurguladı. Başkent müslüman gençlerin girişimiyle düzenlenmesi kararlaştırılan yürüyüşe Kremlin yanlısı 'Naşi' hareketinden gençler, üniversite öğrencileri, Moskova'da yaşayan müslüman gençler ve farklı din mensupları katıldı.

Yürüyüşten önce konuşma yapan ünlü Rus doktor Leonid Roşal, Moskova metrosunda 40 kişinin hayatını kaybetmesi ve yüze yakın kişinin de yaralanması ile sonuçlanan terör saldırılarının Rusya toplumunu bir birine düşürmeyi amaçladığını belirtti. Yürüyüşe katılan farklı dinlere ve milletlere ait gençlerin bunun mümkün olmayacağını gösterdiğini vurgulaya Roşal, “İslam teröre karşı. Biz hepimiz birlikte teröre karşıyız. Dünyada farklı dinler var. Ancak yaratıcı birdir. Barış içinde yaşamak en güzel yoldur.” ifadelerini kullandı.

İslam barış dinidir

Yürüyüşe katılan gençler, 'İslam teröre karşı', 'İslam barış dinidir', 'Terörün ilaci manevi eğitim', 'Biz birlikteyiz' şeklinde pankartlar taşıdı.

Konuşmacı olarak yürüyüşe katılan Halklar Dostluğu (RUDN) üniversitesinde okuyan başı örtülü öğrenci Cennet sahneye müslümanları savunmak için çıkmadığını, çünkü eğitimli insanların hiç bir zaman İslam'ı terörle bağdaştırmayacaklarını belirtti. Cennet başörtülü ve Mosova'da yaşayan bir genç olarak patlamalardan çok etkilendiğini, ancak terörislteri İslamla bağdaştırmamak gerektiğini söyledi. Başörtüsünün bir hak meselesi olduğunu belirten Cennet, “Teröristler üzerilerine bir elbiseyi giydiği için terörist olmuyor. Ve heralde saldırganlar kot giymiş olsaydı biz tüm diğer kot giyenlere tepkili olmazdık” diye konuştu.

Diyaloğa ihtiyacımız var

Mitinge terörörün hiç bir ırk ve milliyetle bağlantılı olmadığını göstermek için katıldığını belirten Naşı hareketi mensubu Mihail bir çok insanın yanlış bilgilendirildiğini ve İslama karşı önyargılı davrandıklarını kaydetti. Mihail “Kesin bir şekilde İslam ile ilgili önyargılara karşıyım. Siyasi ve farklı çıkarları olan teröristlerin İslam ile hiç bir ilgileri yok. Rusya çok uluslu ve farklı dinleri bünyesinde barındıran bir ülke. Bizim diyaloga ihtiyacımız var. Aramızı bozmaya çalışanlara karşı olduğumuzu, yılmadığımızı göstermek için buraya geldik” şeklinde konuştu.

Rusya'da yaşayan müslümanlara destek vermek için yürüyüşe katıldığını anlatan Edvarda Çesnokov da Maalesef 29 Mart tarihinde meydana gelen trajik olayların islamofobiye yol açtığını ifade etti. Çesnokov, “Çok akıllı olmayan insanlar İslam'ı terör ile bağdaştırıyor. Bu yanlış. Ve biz bunu ispatlamak için bugün buradayız.” dedi.

Sahnedeki konuşmaların ardından yaklaşık 2 bin kişilik grup Taras Şevçenko sahil yolunda yürüyüş düzenledi. Kiyevskaya metro istasyonuna kadar yürüyen grup 'İslam teröre karşı' yazılı büyük pankartlar taşıdı. Pankart Rus ve Kafkas kökenli gençler tarafından birlikte taşındı.

Yaşar Niyazbayev, Moskova, Cihan

Islam_terore_karsi01 Islam_terore_karsi02
Islam_terore_karsi03 Islam_terore_karsi04
Islam_terore_karsi05 Islam_terore_karsi08